Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

První pomoc: Tonutí

Redakce

Redakce

28. 6. 2010

Utopení je druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí ve vyspělých zemích. Příčinou tohoto smrtelného úrazu, převážně u dětí, bývá polknutí a následné vdechnutí vody do plic, může však nastat i u dospělých, pokud podcení své síly a vyčerpají se natolik, že už se nemohou nad vodou udržet. Často se také záchranáři potýkají s tzv. suchým tonutím, kdy dochází ke svalové křeči hrtanu, což znemožní přívod kyslíku do plic a v konečném důsledku se postižený udusí. Křeče mohou být způsobeny epileptickým záchvatem nebo infarktem myokardu, který se dostaví při pobytu ve vodě.

Zdroj: connectmidmissouri.com

Tonoucí člověk má problémy s dýcháním, je bledý, okrajové části těla jako nos, uši, rty a konečky prstů modrají, často ztratí vědomí. Jelikož je povinností všech vykonat první pomoc, je dobré vědět, jak při záchraně tonoucího postupovat. Za prvé je potřeba dostat ho ven z vody, to nemusí být vůbec lehká záležitost. Do vody by se neměli vrhat všichni, ale postačí jeden či dva lidé, dobří plavci, kteří musí s postiženým zároveň navázat kontakt, komunikovat a uklidnit ho, aby jim neznemožnil plavání nebo je nestáhl s sebou pod hladinu.

Po vytažení na břeh se nesnažte vylévat vodu z plic, protože se velice rychle vstřebává do krevního oběhu, raději položte tonoucího do stabilizované polohy, tedy na bok, se spodní rukou za zády a s druhou rukou za hlavou, a odstraňte z úst vše, co by mohlo překážet, je totiž pravděpodobné, že bude dotyčný zvracet, a zvratky by mu mohly zablokovat už tak dosti problematické dýchání. Pokud přesto neslyšíte jeho dech, je nutné zahájit resuscitaci.

Resuscitace

O resuscitaci se mluví často a hodně, málokdo však ví, kolik stlačení hrudníku a umělých vdechů se správně provádí. Obecně se doporučuje 30 stlačení na 2 vdechy. Pokud se ocitnete v této silně stresové situaci, tak asi těžko budete vzpomínat na hodiny první pomoci na základní škole, ani nemá smysl pamatovat si přesná čísla a poměr vdechů, důležité však je, zahájit resuscitaci okamžitě, ve spolupráci s dalším člověkem.

Jeden z vás by měl obstarat dýchání z úst do úst, druhý pak stlačování hrudníku. Nebojte se hodně přitlačit a snažte se být opravdu rychlí, doporučuje se frekvence 60 stlačení za minutu. Z toho již vyplývá, jak náročné je resuscitaci provádět, proto se nejlépe po minutách střídejte, abyste se nevysílili, je totiž dost možné, že budete provádět oživování desítky minut, než se objeví záchranná služba. Pokud se vám podaří obnovit dýchání, položte postiženého do stabilizované polohy.

Po příjezdu záchranné služby často odjíždí pacient do nemocnice, kde je minimálně 48 hodin sledován, protože se může rozvinout otok plic, případně se do plic s vodou mohly dostat i částice jako písek nebo řasy, které vyvolají další komplikace.

Abyste se nemuseli s takovou situací setkat na vlastní kůži, dbejte na prevenci. Především hlídejte děti hrající si ve vodě, i třeba ve vašem zahradním bazénku, a nenechávejte je nikdy  bez dozoru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První pomoc: Tonutí