Menu
TOPZINE.cz
Krása

První máj, lásky čas. Traduje se: Líbejte se!

Redakce

Redakce

1. 5. 2011

Která žena dostane od muže polibek prvního máje pod rozkvetlým stromem, ta bude celý rok krásná a přitažlivá. Pokud se prvomájového polibku nedočká, do roka uschne a naděje na brzký vztah se rozplyne. Samy si ale musíme položit otázku, jestli se tomu tak někdy stalo, když nás sladká vůně polibku minula obloukem.

Zdroj: sxc.hu


Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.

(Karel Hynek Mácha, Máj)

Zvyk prvomájového polibku pochází z pohanské tradice, kdy příroda byla příkladem pro člověka a člověk věřil, že svou činností zase ovlivňuje dění v přírodě. Polibek pod stromem, který je plodný, měl v prvé řadě zajistit páru plodnost. Později samozřejmě i krásu pro ženu.

Svátky jara a plodnosti slavily nejen pohanské společnosti

Ve středověku se vždycky začátkem května, na letnice, sjížděli rytíři k turnajům. Už v roce 755 byla ve Franckém království předložena největší přehlídka zbraní a rekrutů právě na 1. května.

O zelených ozdobených větvičkách jako důkazech lásky se vypráví už v literatuře minnesengrů ze 13. století. Také zásnuby, při kterých se dívka předávala mládenci před svatbou, na rok na zkušenou, se konávaly v květnu.

Novodobá tradice

Líbat ženu na prvního máje pod rozkvetlou třešní patří mezi relativně mladé tradice. Až do 19. století bylo nemyslitelné, aby muž ženu políbil na veřejnosti.

V tradiční společnosti  bylo dovoleno líbat toho druhého teprve tehdy, pokud už byla dvojice zasnoubena, anebo alespoň muž  projevil ve vztahu k ženě nějaké vážnější úmysly. Polibek byl totiž  považován za velmi intimní projev přízně.

Rekord v líbání pod rozkvetlým stromem

Nový český rekord v počtu dvojic líbajících se pod rozkvetlým stromem byl vytvořen na 1. máje 2010 na pražském Petříně. Pod známou rozhlednou se během dne políbilo 711 párů. Dosavadními rekordmany byli účastníci podobného setkání, které se uskutečnilo před čtyřmi lety v Šumperku. Tam se tehdy políbilo 390 párů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První máj, lásky čas. Traduje se: Líbejte se!