Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

První kroky vysokoškoláka

Gabriela Honková

Gabriela Honková

12. 10. 2009

Foto: Václav Kohout, Topzine.czKam zajít jako první a co je potřeba si na nové škole vyřídit? Odpovědi na tyto otázky jsme se snažili rozvést v tomto článku. Najdete zde zevrubné rady pro studenty, kteří nastupují do nové školy a neví si rady co a jak.

Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

První kroky vysokoškoláka většinou vedou na koleje, pokud je z větší dálky. Zde platí pár základních pravidel. Ubytování na kolejích skýtá hojnou zábavu s alkoholem a spolubydlícími, což se nám zdá určitě perspektivní na začátku roku, když nikoho z okolí neznáme.

Párty na kolejích jsou příhodné pro odpočinek při stresu u zkoušek, dost lidí vám může pomoci s doučováním (pokud někdo bude tak ochotný), nebo si můžete najít známé, kteří s vámi chodí na stejné předměty a v případě nepřítomnosti si od nich můžete zapůjčit potřebné materiály. Výhoda skýtá i nákup učebnic za levnější od studentů z vyšších ročníků. Tolik k výhodám kolejí.

Zkusme si vyjmenovat i nevýhody. Když potřebujete spát, protože jdete ráno na cvičení už na šestou, a večer v protějším pokoji hraje nahlas rádio do čtyř do rána, to asi moc nadšeni nebudete. Nehledě na to, že v prvním ročníku nikoho neznáte a na pokoje jste přiděleni, takže spolubydlící, kteří s vámi budou celý rok bydlet, předem nepoznáte. Jedině až otevřete dveře. A to pak může nastat situace, že si zrovna s nimi nesednete. Přes školní rok jde samozřejmě dělat přesuny z pokojů do pokojů, ale pouze tehdy, pokud ten z druhého pokoje chce do toho vašeho. To je pak těžké takový přesun zařídit.

Dalším problémem je učení. Když budete mít strašnou spoustu kamarádů, kteří vás budou ustavičně tahat ven si zasportovat nebo do hospody na pivo, tak se toho opravdu moc nenaučíte. Je to boj. Já osobně jsem si pro studium zvolila radši dojíždění a mám na všechno svůj prostor i klid, než se někde mačkat v malé místnosti s lidmi, kteří mi moc sympatičtí nejsou. Tato volba je na každém z nás.

Po kolejích je nařadě fakulta a zařizování spojené se studiem.

Imatrikulace, na studijním si vyzvednout průkaz studenta, vyřídit si ISIC kartu, nabít ji penězi pro placení obědů.  Zařídit si kartičku do školní knihovny, ještě lépe do vědecké knihovny pokud v městě, kde studujete, je. Při studiu vás budou odkazovat na spoustu knih, nelze je přečíst všechny, ale některé mohou být pro vaše studiu přínosem. Nehledě na to, že i skripta se většinou v těchto vědeckých knihovnách nacházejí a nemusíte si je tudíž kupovat.

Zařidtě si školský mail, na který by se měl každý dívat aspoň jednou týdně, ať mu nic neuteče. Na mail se informuje hlavně o rektorských volnech, či kdy která hodina odpadá z důvodu nepřítomnosti vyučujícího. Hlídejte si také školský intranet, který většinou naleznete na stránkách školy. Zde máte zase přehled o svých známkách, o termínech zápočtů i zkoušek a přes tento intranet se lze na určitou zkoušku i přihlásit. Ve vyšších ročnících si přes něj vybíráte volitelné či povinně-volitelné předměty do svého osobního studijního plánu.

Velmi dobré je také založit v prváku jeden obyčejný mail pro celou třídu, kam vám vyučující mohou posílat termíny zápočtů, nebo během roku i skripta, doporučení, výsledky zápočtů a spoustu dalších informací. Nejlepší je na tento email upozornit na začátku první hodiny s novým vyučujícím. Ten si mail zapíše a kdykoli s vámi bude potřebovat komunikovat hromadně nebo jmenovitě, může tento mail použít.

Dále si vyřiďte slevovou kartičku  na jízdné. Vypiště, potvrďte nejprve na studijním oddělení referentkou a poté potvrďte na drahách či autobusových nádražích kdekoli v ČR. Když už jsme u dopravy, zjistěte si autobusy či vlaky nejen poté, co vám končí poslední hodina, ale na celý den. Častokrát vám něco odpadne, nebo se vám prostě nebude chtít čekat na přednášku, která začíná až za dvě hodiny.

Čtěte příručky co dostanete do rukou na zápise o studiu. Najdete tam užitečné rady. Od toho kolik máte pokusů na zápočet a na zkoušku až po to, kolik bodů je potřeba pro jejich splnění. Každá škola se v počtech kreditů, či mírou hodnocení předmětů danými kredity liší. Takto si aspoň uděláte představu, kolik vás co bude stát práce. Čím víc kreditů, tím těžší předmět. A poslední rada na závěr: Nejlepší je nahlásit se na zápočty či zkoušky v předtermínech a to z toho důvodu, že testy jsou mnohem jednodušší než uprostřed zkouškového období. Přeji hodně zdaru v novém prostředí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První kroky vysokoškoláka