Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

První kompletní stavba z 3D tiskárny je na světě, stojí uprostřed lesa

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

1. 9. 2013

Závod o první dokončenou stavbu s pomocí 3D tisku je u konce. Nejrychlejší bylo kalifornské studio Smith|Allen s perforovanou strukturou, která svým vzhledem připomíná iglú s otevřenou střechou.

Celý 3D zázrak má tvar čtverce o rozměrech zhruba třikrát tři metry, stěny sahají do výšky dva a půl metru. Stavba je složena z celkem 585 samostatných komponent, jež tisklo sedm 3D tiskáren firmy Type A Machines. Ačkoliv výroba jednotlivých součástek trvala tiskárnám více než dva měsíce, stavba samotná byla vztyčena během čtyř dnů.

Každá z komponent je velká asi 25 x 25 centimetrů; k jejich výrobě se použil bioplastický materiál PLA na organické bázi. To znamená, že struktura se začne působením vnějších vlivů postupně rozkládat, až za 30 až 50 let zanikne úplně.

Domov? Spíš pro hmyz a ptáky

„Postupem času obroste mechem a stane se domovem pro hmyz a ptáky,“ popisuje budoucnost stavby Bryan Allen. „Při vymýšlení nejvhodnějšího materiálu jsme se totiž inspirovali sekvojovými buňkami. Mají neobyčejnou sílu a přitom minimální objem.“

Smith|Allen realizovali projekt v lese v okrsku Mendocino na severu San Franciska. Předstihli tak veškeré konkurenční plány; mezi nimi i nápad britského studia Softkill, o němž jste si mohli přečíst už v minulosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První kompletní stavba z 3D tiskárny je na světě, stojí uprostřed lesa