Téměř polovina mladých lidí ve věku 15 až 18 let kouří. Svou první cigaretu si mnohdy zapalují už 12leté děti, které v tuto chvíli netuší, jaké zdravotní problémy je pak kvůli kouření mohou potkat v dospělosti. Mezi časté nemoci patří také chronická obstrukční nemoc plic.
Svou první cigaretu si 9 z 10 kuřáků zapálí před svými osmnáctými narozeninami. Podle zkušeností odborníků z center pro závislé na tabáku začínají kouřit stále mladší děti.
V Praze si nejmladší kuřáci zapálí cigaretu dokonce už v 10 letech. Celkem je v České republice závislých na cigaretách přibližně 250 tisíc nezletilých kuřáků a kuřaček. Naprostá většina dětí si přitom neuvědomuje, že řada z více než 4 tisíc chemikálií obsažených v cigaretovém kouři už ve velmi malém množství snadno poškozuje jejich organismus a „zadělává“ jim na zdravotní problémy v dospělosti.
Kdo za to může? Rodiče nebo marketing?
Těžko ukázat prstem na viníka, děti nechtějí slyšet rady a kárání dospělých. Vinu také nese marketing cigaret, jejich snadná dostupnost a nízká cena. Závislost na nikotinu se také ze 60 % dědí. Buďme proto svým dětem příkladem.
„Ještě přibližně před pěti lety častěji kouřili chlapci než dívky. Teď se poměr mezi mladými kuřáky a kuřačkami obrací a dívky chlapce lehce převyšují,“ říká MUDr. Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.
Nedostatečně vyvinutý mozek se rychleji stává závislým na nikotinu. V pozdějším věku je pak pro takového kuřáka obtížnější přestat kouřit. Přitom samotná závislost u dospívajících může vzniknout velmi snadno, někdy i po desítkách cigaret.
Budete-li kouřit, čeká vás, v tom lepším případě, chronická obstrukční nemoc plic!
Mladí lidé se vzhledem k věku, kdy začínají kouřit, mohou mnohem dříve setkat s nemocí zvanou chronická obstrukční plicní nemoc. Škodliviny z cigaret jim už po několika letech kouření mohou způsobovat záněty průdušek a později i rozedmu plic. U některých osob se může rozvinout i bronchiální astma.
Nemoc se projevuje vleklým kašlem, tlakem na hrudi, vykašláváním hlenů a dušností nejen při tělesné námaze, ale i v klidu.

Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz
Přední místo v oblasti léčby chronické obstrukční nemoci zaujímá farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim, která v České republice působí od roku 1990 a jejímž cílem je především přinášet nové kvalitní produkty, které přispívají ke zlepšení zdraví.
U osob, které se pohybují v zakouřeném prostředí zhruba 40 hodin týdně po dobu 5 let, se riziko onemocnění zvyšuje o 48%!
V ČR každý rok podlehne obstrukční nemoci plic asi 2 tisíce lidí!
Nejlepší prevencí je celoživotní nekuřáctví!