Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

První cigaretu si děti zapálí ve 12 letech

Taťána Kročková

Taťána Kročková

22. 10. 2010

Téměř polovina mladých lidí ve věku 15 až 18 let kouří. Svou první cigaretu si mnohdy zapalují už 12leté děti, které v tuto chvíli netuší, jaké zdravotní problémy je pak kvůli kouření mohou potkat v dospělosti. Mezi časté nemoci patří také chronická obstrukční nemoc plic.

Svou první cigaretu si 9 z 10 kuřáků zapálí před svými osmnáctými narozeninami. Podle zkušeností odborníků z center pro závislé na tabáku začínají kouřit stále mladší děti.

V Praze si nejmladší kuřáci zapálí cigaretu dokonce už v 10 letech. Celkem je v České republice závislých na cigaretách přibližně 250 tisíc nezletilých kuřáků a kuřaček. Naprostá většina dětí si přitom neuvědomuje, že řada z více než 4 tisíc chemikálií obsažených v cigaretovém kouři už ve velmi malém množství snadno poškozuje jejich organismus a „zadělává“ jim na zdravotní problémy v dospělosti.

Kdo za to může? Rodiče nebo marketing?

Těžko ukázat prstem na viníka, děti nechtějí slyšet rady a kárání dospělých. Vinu také nese marketing cigaret, jejich snadná dostupnost a nízká cena. Závislost na nikotinu se také ze 60 % dědí. Buďme proto svým dětem příkladem.

Ještě přibližně před pěti lety častěji kouřili chlapci než dívky. Teď se poměr mezi mladými kuřáky a kuřačkami obrací a dívky chlapce lehce převyšují,“ říká MUDr. Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Nedostatečně vyvinutý mozek se rychleji stává závislým na nikotinu. V pozdějším věku je pak pro takového kuřáka obtížnější přestat kouřit. Přitom samotná závislost u dospívajících může vzniknout velmi snadno, někdy i po desítkách cigaret.

Budete-li kouřit, čeká vás, v tom lepším případě, chronická obstrukční nemoc plic!

Mladí lidé se vzhledem k věku, kdy začínají kouřit, mohou mnohem dříve setkat s nemocí zvanou chronická obstrukční plicní nemoc. Škodliviny z cigaret jim už po několika letech kouření mohou způsobovat záněty průdušek a později i rozedmu plic. U některých osob se může rozvinout i bronchiální astma.

Nemoc se projevuje vleklým kašlem, tlakem na hrudi, vykašláváním hlenů a dušností nejen při tělesné námaze, ale i v klidu.

Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Přední místo v oblasti léčby chronické obstrukční nemoci zaujímá farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim, která v České republice působí od roku 1990 a jejímž cílem je především přinášet nové kvalitní produkty, které přispívají ke zlepšení zdraví.

U osob, které se pohybují v zakouřeném prostředí zhruba 40 hodin týdně po dobu 5 let, se riziko onemocnění zvyšuje o 48%!

V ČR každý rok podlehne obstrukční nemoci plic asi 2 tisíce lidí!

Nejlepší prevencí je celoživotní nekuřáctví!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První cigaretu si děti zapálí ve 12 letech