Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Pružná pracovní doba je prospěšná. Už je to oficiální

Redakce

Redakce

3. 11. 2010

FOTO: Úřad práceStudie Evropské unie potvrzuje, že pružná pracovní doba je prospěšná jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. V Bruselu se na tom shodli ministři v rámci jednání o nové strategii v oblasti rovnosti žen a mužů pro roky 2010 – 2015.

FOTO: Úřad práce

Práce na poloviční úvazek sníží nezaměstnanost, Foto: Jakub Mikuš, Topzine.cz

Viviane Redingová, místopředsedkyně Evropské komise, komisařka EU pro spravedlnost, základní práva a občanství, prohlásila, že: „V době, kdy se hospodářský růst zpomaluje, může pružné uspořádání práce pomoci lidem udržet si svou práci. Jak pružnost uspořádání pracovní doby, tak i rovnost žen a mužů jsou důležitými podmínkami pro hospodářské oživení.“

Výsledky výzkumu

Zpráva odborníků se zaměřuje na současnou vnitřní flexibilitu v rámci podniků a organizací ve státech EU. Zejména pak na délku pracovní doby a organizaci pracovní doby.  Například tedy mapování výskytu pružné pracovní doby, flexibilního začátku a konce pracovního dne. Závěry výzkumu jsou shrnuty do třech bodů:

V oblasti pružné pracovní doby existují stále rozdíly. Zatímco v severní a západní Evropě je pružná pracovní doba celkem normální. V ostatních státech EU, včetně ČR, stále převládá klasických 40 hodin týdně.

Rostoucí pružnost pracovní doby nepřináší kýžené výsledky v oblasti rovnosti mužů a žen. Pružná pracovní doba je určitě velkou pomocí pro matky s malými dětmi. Nicméně nabídka takovýchto prací je především v méně placených odvětvích.

Současný politický vývoj ukazuje, že pružnost pracovní doby je na programu politických jednání v několika zemích. Často se však liší tématy, kterými se v rámci této problematiky zabývají. Zatímco ČR využívá pružnost jako nástroj zvyšování zaměstnanosti, v severských zemích je práce na částečný úvazek využívána k podpoře aktivního stárnutí.

Nestačí než doufat, že i u nás se co nejdříve přiblížíme severní a západní Evropě. Pružná pracovní doba je určitě velké plus pro potřeby zaměstnanců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pružná pracovní doba je prospěšná. Už je to oficiální