Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Průvodce po Kanárských ostrovech: Na La Palmě se baští banány o sto šest

Šárka Braumová

Šárka Braumová

11. 8. 2010

FOTO: La Palma!SPECIÁL! Ráj doutníků, banánů a krásné přírody, to je nejodhlehlejší z Kanárských ostrovů – La Palma.

FOTO: La Palma

La Palma, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

La Palma

Nejodlehlejší ostrov z Kanárského souostroví je pověstný svou zelenou barvou, která je dána příznivými klimatickými podmínkami. Stejně jako ostatní ostrovy i La Palma je sopečného původu, ale jako jediná nemá problémy se zdroji sladké vody. Relativně malá plocha 706km2 ukrývá zároveň nejvyšší převýšení na světě, vrchol hory Roque de los Muchachos se pne do výšky 2423m.

  • Koupit zájezd můžete zde

Caldera de Taburiente

Obří kotlina, která vznikla podmořskými sopečnými výbuchy a vyzvedla se v podobě hory do výšky 3000 až 4000 metrů. Je také zbytkem po vyhaslé sopce Roque de los Muchachos. V roce 1945 byla tato oblast vyhlášena národním parkem, později získala i titul biorezervace UNESCO. Příkopová propadlina s poloměrem deset kilometrů je největší svého druhu na světě. V parku najdete několik značených stezek, záleží jen na vás, jakou si zvolíte. Narazíte tu na sladkovodní prameny, několik druhů borovic a přes 80 endemitů, tedy rostliny, které se jinde na světě nevyskytují.

FOTO: La Palma, Caldera de Taburiente

Caldera de Taburiente, Zdroj: wikipedia.org

Ráj banánů a doutníků

Co se týče ekonomiky, La Palma vyniká především ve výrobě vína, produkci medu a především pěstováním banánů. Ročně se urodí, sklidí a vyveze přes 130 tisíc tun. Banánové plantáže a skleníky jsou k vidění po celém ostrově. Banány vám v restauraci nenabídnou ani tak syrové, jako v různě upravené podobě. Zkuste je upravené na způsob slaných brambůrků. Budete překvapeni, jak lahodně chutnají.

V 19. století a ve 20. letech 20. století se projevil kubánský imigrační vliv pěstováním a poté výrobou doutníků. Ač se v manufakturách zapojují do práce stroje, převážnou zásluhu na finálním výsledku mají lidské ruce. Zaměstnanci se nožem ohánějí velmi obratně a během krátké chvíle mají ubalený doutník, který je uložen do krabice s názvem Cigaras Palmeras. Podle znalců jde o druhé nejlepší doutníky na světě. Samozřejmě až po těch kubánských.

FOTO: námořnické muzeum

La Palma, námořnické muzeum, Zdroj: la-palma-tourismus.com

Santa Cruz de la Palma

Hlavní město a zároveň přístav s 18 tisíci obyvateli. Na Španělském náměstí (Plaza de Espaňa) na vás dýchne koloniální atmosféra. Dominantou náměstí je kostel Iglesia el Salvador. Zajímavou turistickou atrakcí je i historicko-námořnické muzeum, které je vybudované přímo v plachetnici.

V příštím díle Průvodce po Kanárských ostrovech se vypravíme na ostrovy La Gomera a El Hierro. Nepřehlédněte ani předešlé díly kanárského speciálu: Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, Tenerife.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průvodce po Kanárských ostrovech: Na La Palmě se baští banány o sto šest