Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Průvodce po Kanárských ostrovech: Lanzarote

Šárka Braumová

Šárka Braumová

4. 8. 2010

FOTO: Vstup do Jameos de Agua, dílo Césara Manrique!SPECIÁL! Průvodce po Kanárský ostrovech pokračuje! Dnešní putování nás zavede na ostrov Lanzarote. Objevte s Topzine.cz krásy Kanárských ostrovů.

FOTO: Vstup do Jameos de Agua, dílo Césara Manrique

Vstup do Jameos de Agua, dílo Césara Manrique, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Lanzarote

Nejseverněji položený ostrov s hlavním městem Arrecife a rozlohou necelých 846km2 vás na první dojem zřejmě neohromí. Už při výstupu z letadla se možná zaleknete černé planiny kolem. Ale na první dojem se nikdy nemá dát. Vulkanický původ je nejočividnější právě na ostrově Lanzarote. Je tu přes sto sopek a tři stovky vulkánů, hory mají tvar komolých jehlanů a několikrát denně změní svou barvu. Ač zde poslední sopka vybuchla v minulém století, národní park Timamfaya stále připomíná, jakou sílu země ukrývá.

Národní park Timamfaya

Vznikal od roku 1730 až 1736 na území Ohňových hor (Montaňas del Fuego). Po celou tu dobu trvaly nepřetržitě sopečné erupce, které pokryly většinu ostrova až čtyři metry silnou vrstvou lávy. Lidé věřili, že katastrofu má na svědomí ďábel. Ten vás také vítá u vchodu do národního parku a je nejžádanějším suvenýrem a to v podobě pohledů, obrazů či přívěsků. Navíc je zde i po více než dvou stech letech cítit síra a oheň, takže si připadáte jako v pekle. Do centra parku vede 14 kilometrů dlouhá cesta Ruta de los Volcanes. Není dovoleno ji absolvovat vlastním autem a už vůbec ne pěšky. Po parku vás vozí speciální autobus, protože cesty tu jsou zrádné.

O rozpálenosti země se můžete přesvědčit v Isolte de Hilario, kde teplota pod zemí dasahuje až 400 ̊ C. Místní průvodci se také rádi předvádějí a do průduchu v zemi nalijí vědro vody – během pár vteřin tak vytryskne ohromný sloupec páry. Turisté jsou zprvu vyděšeni, pak překvapeni a dožadují se dalšího představení. Další atrakcí je restaurace s příznačným názvem El Diablo (ďábel). Místo plotny tu mají vykopanou jámu do nitra sopky a nad ní rošt, kde během krátké chvilky ugrilují ryby, kuřata i steaky. A věřte, že takovou chuť grilovaného masa jen tak někde nenajdete.

FOTO: přírodní grilování nad sopečnou průrvou

Přírodní grilování nad sopečnou průrvou, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Rodák z Lanzarote

César Manrique. Zesnulý malíř, designér a především architekt, který slavil úspěchy v New Yorku a proslavil ostrov Lanzarote. S jeho díly se setkáte na každém kroku. Jeho dům u Taro de Tahíche dnes slouží jako sídlo nadaci Fundación César Manrique a je také muzeum jeho tvorby, ale najdeme zde i díla Picassa nebo Miroa. Dalším velkolepým dílem je jeskyní komplex Jameos del Agua. Zvláštností tu jsou slepí bílí ráčci, kteří jinak žijí pouze na dně oceánu. V útrobách jeskyně je vystavěn i koncertní sál s úžasnou akustikou a přírodním vodopádem u jeviště. Dílem mistra je i vyhlídka Mirador del Río, odkud je nádherný výhled na vedlejší ostrov La Graciosa.

Foto: Jameos del Agua

Jameos del Agua, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Západ slunce u El Golfo

Na vrcholek kráteru vede krkolomná cesta. Přesto se na ní denně vystřídá stovka turistů. V hlubinách kráteru je totiž ukrytá smaragdově zelená laguna Lago Verde. Od oceánu ji dělí jen úzká mělčina černého písku a tak se turistům naskýtá pohled na silný příboj, který naráží do skal kráteru. V místě zálivu najdete i malé vesničky a hospůdky, odkud můžete pozorovat romantický západ slunce a vychutnávat si přitom výborné lanzarotské víno z oblasti La Geria.

V příštím díle Průvodce po Kanárských ostrovech se vypravíme na Tenerife.

Související články:

Koupit zájezd můžete zde

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průvodce po Kanárských ostrovech: Lanzarote