Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Průvodce po Kanárských ostrovech: Fuerteventura

Šárka Braumová

Šárka Braumová

1. 8. 2010

FOTO: pláž Morro Jable!SPECIÁL! V minulém díle jsme si představili ostrov Gran Canaria, dnešní průvodce po Kanárských ostrovech nabídne návštěvu ostrova Fuerteventura.

FOTO: pláž Morro Jable

pláž Morro Jable, Zdroj: wikipedia.org

Fuerteventura

Stejně jako ostatní ostrovy i Fuerteventura je vulkanického původu. Ukrývá řadu nej – je nejstarší, nejdelší, nejsušší, nejteplejší a nejvýchodnější z kanarského souostroví. Má nejvíce slunečných dní v roce, deštivých je v průměru dvacet. Díky vlnám a stálému větru se Fuerteventura stala oblíbenou převážně u surfařů. V posledních letech ji však začali objevovat i turisté. Nenabízí jim sice takové atrakce a přírodní rozmanitosti jako ostatní ostrovy, zato se pyšní dlouhými plážemi s jemným pískem, tichem a zvláštním kouzlem nedotčené přírody.

Foto: Průzračná pláž na Fuerteventuře, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Průzračná pláž na Fuerteventuře, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Corralejo

Původně rybářská osada, nyní turistické středisko. Oblast Corralejo leží v severní části ostrova se stejnojmennou přírodní rezervací s chráněnou oblastí písečných dun. Ty jsou také největší atrakcí, po zlatých plážích se můžete procházet celé hodiny a narazíte možná na pár rybářů u břehu. V centru jsou rozesety malebné kavárny a restaurace, nabízející oblíbené tapas nebo sklenku sangrie. Z přístavu je také možné využít pravidelné lodní dopravy na vedlejší ostrov Lanzarote.

  • Koupit zájezd můžete zde

Vnitrozemí ostrova

Není až tak zajímavé, přesto stojí za to ho navštívit. Nekonečné pláně, široká údolí s vesničkami a hlavně větrné mlýny na každém kroku. Jsou dokonce rozděleny na mužské – molinos a ženské – molinas. Obyvatelé, původním názvem majoreros, se živí zemědělstvím, vyšíváním ubrusů a keramickou výrobou. Typickým výrobkem je tofio, které sloužilo k uchování kozího mléka. Náměty čerpají z historie svých předků a také z archeologických nálezů na posvatné hoře Tindaja.

FOTO: vesnice uprostřed pustiny

Vesnice uprostřed pustiny, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Místní speciality

V dnešní době už hotely nabízejí stravování formou švédských stolů, takže si každý může vybrat jídlo podle své libosti. Pokud máte zájem o místní speciality, na talíř vám naservírují ryby, mořské plody, kůzlečí, králičí nebo jehněčí maso. Specialitou je Puchero de carne, jakýsi guláš z kůzlečího masa, Sopa de pescado – rybí polévka a Lapas – mušle dušené na plotně spolu s kořením a spoustou česneku. Jako příloha se podává Papas arrugadas – malé brambory, uvařené v mořské vodě a konzumované se slupkou.

Tip na dovolenou

Prožijte tak trochu jiné Vánoce, nechte vánoční shon za dveřmi, zabalte do kufru plavky a odleťte oslavit Štědrý den a Silvestra na Fuerteventuru. O vánoční atmosféru nepřijdete – palmy jsou ozdobené blikajícími žárovkami, řetězy a ozdobami, stejně jako u nás. S tím rozdílem, že v Čechách se hřejete u krbu a koukáte na padající sníh za okny a na Fuerteventuře si svátky užíváte ve vlnách Atlantického oceánu a sluněním se na pláži. Od rána hotely připravují slavnostní večeři, a proto se snídaně i oběd přesouvá na pláž. Kuchaři vaří a grilují přímo před vašima očima.

Večer vám pak při vstupu do restaurace nabídnou skleničku šampaňského, popřejí Šťastné a veselé a pozvou vás k bohaté tabuli. Vyřezávané sochy z ledu, stoly laděné do bílozlaté barvy, květiny, čokoládové cukroví, svíčky na stolech a hromady jídla. Tak vypadají Vánoce na zahraničních dovolených. Až tam si uvědomíte, že Vánoce nejsou jenom o shánění dárků a pečení cukroví, ale že to mohou být doopravdy svátky klidu a harmonie.

Foto: Ledová socha u štědrovečerní večeře

Ledová socha u štědrovečerní večeře, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

V příštím díle Průvodce po Kanárských ostrovech se vypravíme na Lanzarote.

Související články: Průvodce po Kanárských ostrovech: Gran Canaria

Koupit zájezd můžete zde

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průvodce po Kanárských ostrovech: Fuerteventura