Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Průřez tvorby světoznámého mága divadelní scénografie

Redakce

Redakce

21. 12. 2010

FOTO: Josef Svoboda, Kouzelny cirkusMilovníci scénografie, architektury, divadla, hudby, výtvarného umění i mnozí další – právě pro vás byla 14. prosince v prostorách nové budovy Slovenského národního divadla v Bratislavě otevřena výstava, mapující tvorbu a dílo českého scénografa, architekta a pedagoga Josefa Svobody, který patří mezi nejznámější a nejuznávanější české umělce druhé poloviny 20. století u nás i v zahraničí.

FOTO: Josef Svoboda, Kouzelny cirkus

Kouzelný cirkus v Laterně Magice, Zdroj: Archiv divadla Laterna magika

Divadelní hra se opírá nejen o režii, scénář a herecké umění, ale také o jevištní scénu, která dokresluje děj, vtahuje diváka do příběhu, uspokojuje jeho fantazii a přitom splňuje technické a uživatelské potřeby herců a samotné hry. Scénografie je uměním a technickou zručností zároveň. Je to dokonce až magie hry s prostorem a materiálem. A nikoli náhodou je český scénograf Josef Svoboda nazýván v zahraničí kouzelníkem jevištního prostoru.

Josef Svoboda

Začínal ve Velké opeře Divadla 5. května a v Divadle satiry, o několik let později již působil v Národním divadle, kde se od jevištního výtvarníka vypracoval až do funkce šéfvýtvarníka a scénického hlavního výtvarníka. Od konce 50. let často hostoval na zahraničních scénách, na nichž spolupracoval s předními světovými operními i činoherními režiséry a choreografy.

FOTO: Josef Svoboda

Kouzelník jevištního prostoru Josef Svoboda, Zdroj: Archiv Národního divadla moravskoslezského

Pracoval pro newyorskou Metropolitní operu, v Kennedyho centru ve Washingtonu, v Grande Opéra v Paříži, v Deutsche Oper v Berlíně, v České republice pak pracoval především v Národním a Tylově divadle. Za svůj život vytvořil výpravu pro více než 700 inscenací, na nichž spolupracoval s takovými umělci jako Fridrich Dürrenmatt, Leonard Bernstein či Laurence Olivier, z českých režisérů Alfréd Radok, Václav Kašlík nebo Jindřich Honzl.

Výstava

Výstavu nazvanou Kouzelník jevištního prostoru – Josef Svoboda (1920 – 2002) připravil Institut umění – Divadelní ústav v Praze ve spolupráci s Českým centrem v Bratislavě a Slovenským národním divadlem a představuje průřez českými i zahraničními inscenacemi prostřednictvím velkoplošných fotografií scénických návrhů i realizací. Tyto fotografie vznikaly během dlouhé spolupráce Josefa Svobody s Divadelním ústavem pražského Institutu umění, do jehož sbírky patří.

FOTO: Josef Svoboda, neobyčejná scénografie

Neobyčejné pojetí prostoru a materiálu Josefa Svobody, Zdroj: Archiv Národního divadla moravskoslezského

Expozice je rozdělena do tří hlavních částí: práce Josefa Svobody na českých scénách, jeho scénografie oper v zahraničí a scénografie zahraničních dramatických děl, a je spojena také s uvedením monografie Josef Svoboda – Scenographie, jejíž autorkou je Helena Albertová, kurátorka výstavy. Výstava je pro veřejnost otevřena přesně dva měsíce, tedy až do 14. února roku 2011.

Josef Svoboda – Scenographie,

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průřez tvorby světoznámého mága divadelní scénografie