Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Prozkoumejte typická červená vína jižní Moravy

Redakce

Redakce

4. 3. 2011

FOTO: SkleniceJižní Morava je vínem požehnaný kraj, o tom jistě není pochyb. Vinice se tu táhnou po jižně položených kopcích na míle daleko a malebné moravské vesničky jsou protkány sítí sklípků, které jsou pro návštěvníka vždy pohostinné. I tady ovšem platí, že každý kraj má svoji zvláštnost.

FOTO: Sklenice

Foto: Gita Kalvodová, Topzine.cz

V tomto případě jsou zvláštností odrůdy vín, které se v různých částech oblasti pěstují. Zajímalo mě, která červená vína jsou pro jižní Moravu typická, popř. která se tu přímo narodila. Proto jsem navštívila malou obec Němčičky nedaleko Velkých Pavlovic.

Zdejší Zemědělské družstvo pěstuje na svých vinicích přibližně 25 druhů vína a většina z nich jsou právě modré odrůdy.

Typické modré odrůdy

Půda velkopavlovické vinařské podoblasti dává pro pěstování modrých vinných odrůd skvělé podmínky. Proto také zdejší kraj proslul názvem Modré hory. Genofond speciálních moravských odrůd se na Moravě udržuje ve šlechtitelských stanicích. Ty nejznámější jsou ve Velkých Pavlovicích a ve Znojmě. Právě ve Velkých Pavlovicích byla vyšlechtěna jedna z typických moravských vinných odrůd – André. Jedná se o modrou odrůdu, křížence Frankovky a Svatovavřineckého. Jméno získala po francouzském zakladateli velkopavlovické šlechtitelské stanice Christianu Carlu Andrém.

André je považováno za tvrdší víno. Mladé víno má vyšší podíl třísloviny, dalším nazráváním vína se stává chuť plnější s výrazným ovocným tónem. Má překrásnou granátovou barvu, jak říkají odborníci – barvu zralých ostružin. André je oblíbené zvláště lidmi, kteří se řadí mezi znalce kvalitních vín. Díky jeho výrazné a plné chuti si jej vybírají „fajnšmekři“, kteří si jej rádi vychutnají při zvláštní příležitosti.

FOTO: Sud

Foto: Gita Kalvodová, Topzine.cz

Další typickou moravskou modrou odrůdou je Cabernet Moravia. Je evidována od roku 2001. Vyšlechtili ji v Moravské Nové Vsi. Cabernet Moravia je poměrně náročný na kvalitu půdy a nelze ho pěstovat všude. Má tmavě granátovou barvu, tmavější než André, až v barvě černého rybízu. Chuť má ovocnou – znalci zmiňují třešně, ostružiny či marmeládu. V mladém vínu lze jasně rozpoznat vyšší tříslovinu, která však nazráváním brzo slehne a víno dostane příjemnou cabernetovou chuť. Oproti André se rozhodně chuťově lehčí a vyhovuje tak převážně mladším generacím.

Při výčtu typických moravských červených vín nemůžeme pominout Frankovku. Jedná se o nejrozšířenější odrůdu hned vedle Svatovavřineckého, Zweigelltrebe a Modrého Portugalu. Pro svoji lehkou a harmonickou chuť je milovníky vína hojně vyhledávaná a nechybí na žádném vinném lístku v lepších restauracích.

Pro červená vína platí, že by při konzumaci měla mít teplotu kolem 15 stupňů, abychom si nejlépe vychutnali jejich chuť a aroma. Červená vína se doporučují k sýrům, k divočině a červenému masu.

Výjimečnost moravských vín

Velkopavlovická vinařská oblast je nejseverněji položené místo, kde se na Moravě ve velkém pěstují tradiční vinné odrůdy. To s sebou nese jistá specifika, jak podnební, tak co se týče kvality a složení půdy. To vše se nakonec projeví v typické chuti zdejších vín. Navzdory současnému zájmu o aromatická, těžká a sladká vína, pocházející z mnohem teplejších zemí jako je Itálie, Španělsko nebo Chile, nemají v Němčičkách o zákazníky nouzi. Moravská vína jsou totiž na rozdíl od jižních odrůd pikantnějším, a tím i zajímavější a lehčí.

Co se týče zvláště bílých moravských odrůd, máme světu co nabídnout. Morava je co do kvality bílých odrůd na špičkové úrovni. Ve kvalitě i produkci červených vín je před námi k pomyslné horní příčce světového žebříčku ještě kousek cesty. Snad je to dáno i tím, že zpracování červeného vína je náročnější jak na čas, tak na technologii, která je velmi drahá. Rozhodně však modré odrůdy potřebují hodně slunce, a to v našich zeměpisných podmínkách nebývá vždy štědré. Potenciál je ale obrovský.

Dopřejme si kvalitu

A jak poznáme kvalitní červené víno? Dobrým a spolehlivým ukazatelem může být cena. Ta začíná někde na 20 korunách za litr, máme však na mysli krabicové víno pochybné kvality i chuti. Kdo hledá něco lepšího, musí navštívit vinotéku. Ale i v současných supermarketech můžete natrefit na pitelný vinný mok. Musíte ovšem počítat s tím, že jeho cena se už bude pohybovat nad 100 korunami za lahvinku. Pokud si chcete pochutnat, hledejte značky v ceně od 120 korun výše.

Profesionální vinotéka má ještě jednu velkou výhodu. Koupíte si tu takové víno, jaké skutečně chcete. Nejen že vám tu odborník či prodavač poradí, ale v mnoha případech máte možnost i ochutnat. Cena je pak samozřejmě o něco vyšší, ale vědomí, že jste si za své peníze koupili něco výjimečného, přece stojí za to. Zvláště v případech, kdy chcete lahví skvělého vína udělat dojem nebo radost někomu blízkému.

FOTO: Víno

Foto: Gita Kalvodová, Topzine.cz

Poděkování patří Jaroslavu Jakubcovi ze ZD Němčičky, který s vínem obchoduje už řadu let. Vinařství je jeho prací i koníčkem, absolvoval degustatérské zkoušky a jako průvodce po typických moravských odrůdách byl naprosto neocenitelný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prozkoumejte typická červená vína jižní Moravy