Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Prozkoumejte Skrytou zemi společně s Trpaslíky Markuse Heitze

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

26. 8. 2009

 

I když jsou Trpaslíci knihou, která vyšla už před delší dobou, byla by jistě škoda, je v naší rubrice nezmínit. Vždyť toto dílo Markuse Heitze během chvíle dosáhlo neskutečného ohlasu mezi čtenářskou veřejností po celém světě. Podívejme se ve zkratce na příběh, který si získal tolik fanoušků.

Děj románu se odehrává ve Skryté zemi, která je místem chráněným vysokými horskými štíty, v nichž žijí trpasličí kmeny. Ty brání soutěsky, kudy se dá obousměrně projít, před nepřátelskými hordami z oblasti za horami. Čtveřice válečnických kmenů chrání jak lidi a mágy, tak i elfské říše v rozlehlých lesích, ale prsty temné síly však začínají prosakovat i do zatím nedotknutých území Skryté země.

Samotný děj knihy se převážně točí kolem mladého trpasličího nalezence Tungdila, kterého se ujal jeden z velkých magusů Skryté země. Tungdil je jednoho dne vyslán svým chráněncem, aby předal pár magických instrumentů jednomu z magusových učedníků. Až do teď žil trpaslík v bezpečí štoly a tato cesta je vlastně jeho prvním výletem mimo bezpečí jejích zdí. Jako nezkušený mladíček tak vyráží do světa v očekávání toho, že předá určené předměty a možná potká i někoho stejné rasy jako je on sám.

Jak už to bývá, mladý trpaslík opravdu potká příslušníky svého národa. Jsou to válečnická dvojčata, která k němu poslal nejvyšší vládce trpaslíků, aby Tungdila přivedli do říše pod horami a on se mohl utkat o post velkokrále s dalším uchazečem. Magusova shovance nabídka cesty do říše trpaslíků opravdu nadchne. Konečně má možnost zjistit něco o svém nejasném původu a také o ostatních příslušnících svého národa. Nabídku, aby se postavil proti druhému uchazeči v boji o trůn vládce všech trpaslíků, však jednoznačně odmítá. Před tím, než vyrazí spolu se svým doprovodem do trpasličí říše, však chce nejprve splnit úkol, který mu dal jeho chráněnec.

Skrytou zemi však mezitím napadne mocná a nepřátelská Mrtvá země, která vládne nad těmi nejhoršími monstry a nestvůrami, které ohrožují klid a mír, jenž zde až dosud vládl. Když se jí pak podaří získat na svou stranu i nejmocnějšího maguse, který ve Skryté zemi žije, začínají těžké časy nejen pro lidi a trpaslíky, ale i pro elfy.

Po té, co Tungdil se svým doprovodem dorazí do trpasličí říše a nakonec se postaví proti svému soku v boji o trůn, během okamžiku vyráží na další cestu. Musí společně s přáteli a dalším doprovodem, stejně jako jeho protivník, ukout mocnou Ohnivou čepel, která jako jediná dokáže Mrtvou zemi a zrádného maguse zastavit.

Tolik k ději, který je napsaný opravdu velice čtivým slohem. Nedává čtenáři chvilku oddychu a nutí jej pokračovat stále dál, až dosáhne očekávaného konce a vyvrcholení příběhu. Autor se převážně zaměřuje na příběhy trpaslíka Tungdila, nebrání se však ani odklonění děje jiným směrem tak, aby dodal příběhu více dramatičnosti. Tím udržuje správnou hladinu napětí, která jistě není na škodu.

Samotná kniha je pak napsaná opravdu velice dobře čtivým slohem, autor se nebrání ani hovorovým výrazům. Samozřejmě tím nejzajímavějším na celé knize je samotný národ trpaslíků, na nějž se román zaměřuje úplně nejvíc, vždyť o tom už vypovídá i samotný název. Markus Heitz v této knize předvedl, jak velkým spisovatelem, hlavně co se týče fantasy, opravdu je. Ještě žádný autor se tolik nezaměřil na tuto malou, ale hlavně velice houževnatou rasu, s její bohatou minulostí a ještě bohatší kulturou. Autor knihu napsal na zakázku německého nakladatelství Heyne, které chtělo knihu o některé z klasických fantasy ras.

Kniha je opravdovou ukázkou bravurního zvládnutí všech těžkostí fantasy žánru. Jde o dílo, které zatím na poli fantastiky opravdu chybělo. Pokud si tedy chcete přečíst sice již starší, ale o to hodnotnější knihu a dozvědět se něco o houževnatém trpasličím národě, neváhejte, Markus Heitz a jeho Trpaslíci jsou tu přímo pro vás.

markus-heitz-trpaslíciNázev originálu: Die Zwerge
Český název: Trpaslíci
Autor: Marcus Heitz
Překlad: Zdeněk Sladovník
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 556
Vydala: Fantom Print 2005 a 2009
Doporučená cena: 349 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prozkoumejte Skrytou zemi společně s Trpaslíky Markuse Heitze