×
TOPZINE.cz

Prozkoumejte dopodrobna Půlstoletí kosmonautiky

Nedávno uběhlo čtyřicet let od přistání prvního člověka na Měsíci. K výročí této výjimečné události se nakladatelství Epocha rozhodlo vydat reprezentativní svazek Půlstoletí kosmonautiky, který mapuje historii tohoto oboru od vypuštění první družice na oběžnou dráhu před padesáti lety až po současnost.

První družice, výpravy automatů k Měsíci i jiným planetám, první kosmonauti, špionážní družice, havárie známé i neznámé, Američané na Měsíci a sovětské selhání, kosmonauti na orbitálních stanicích, výpravy raketoplánů a stavba Mezinárodní kosmické stanice… To vše se známí popularizátoři kosmonautiky pokusili postihnout v seriálu, který psali pro internetový deník iDNES u příležitosti padesátého výročí vypuštění první umělé družice Země – Sputniku 1, a který se pro velký čtenářský úspěch dočkal knižní podoby. (oficiální anotace)

Oba autoři této prestižní publikace jsou známými ikonami na české kosmonautické scéně. Karel Pacner, redaktor Mladé fronty a MF DNES pro vědu, zasvětil této disciplíně přes pětadvacet svých knih, z nichž posledními je například dvojice ze série Kolumbové vesmíru, Souboj o Měsíc a Souboj o stanice. Antonín Vlček, dlouholetý zaměstnanec Akademie věd, se zase účastnil sestavování krystalizátoru ČSK-1 pro družicové stanice Saljut a Mir, přispíval do časopisů Vesmír a Letectví a kosmonautika, podílel se na řadě encyklopedií a za popularizaci vědy obdržel i nejvyšší ocenění Akademie věd, Náprstkovu medaili.

Autoři se v knize zabývají nejen úspěchy, ale také nezdary, jež jsou přirozenou součástí každého bádání v neznámém prostředí. Kniha je doplněna životopisy odborníků a kosmonautů a obsahuje množství vybraných technických detailů. Je vybavena jmenným a věcným rejstříkem. (oficiální anotace)

Téměř pětisetstránkové Půlstoletí kosmonautiky vyšlo v nakladatelství Epocha ve vázané podobě a obsahuje sto sedmdesát černobílých fotografií a čtyřiadvacetistránkovou plně barevnou přílohu.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..