Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Prozaik Václav Chochola se imaginárně utkal v autorském čtení s Arnoštem Lustigem

Redakce

Redakce

15. 2. 2011

Knihy Arnošta Lustiga!Reportáž!Autorské čtení pod názvem Mezi Lustigem a Chocholou se uskutečnilo 9. února v Městské knihovně Prahy 10. Událost se konala ve druhém patře, kde se nachází Dům čtení, který je součástí budovy a slouží právě k takovýmto příležitostem. Akce, kterou připravilo nakladatelství Odeon, proběhla poněkud jinak, než se předpokládalo. Bohužel. Kvůli nenadálé situaci, kterou nemohl nikdo očekávat, se muselo trochu improvizovat.

Knihy Arnošta Lustiga

Knihy Arnošta Lustiga, Foto: Barbora Voláková, Topzine.cz

Nakladatelství Odeon představilo nové knihy, jež mají vyjít v letošním roce, a přizvalo dva vzácné hosty, kteří se měli ujmout autorského čtení. Prvním z nich, jak už sám název akce vypovídá, neměl být nikdo jiný než Arnošt Lustig. Druhým hostem měl být mladý a nadějný prozaik Václav Chochola.

Kdo je kdo

Václav Chochola (1978) doposud vydal tři knihy. Z nejnovějšího díla s názvem Jako vrána na Beckhama tento večer přečetl dvě ukázky. Kdo si myslí, že děj knihy je o fotbalovém hráči Davidu Beckhamovi, mýlí se. I když jeden nepozorný kritik napsal, že se jedná o příběh z fotbalového prostředí, což samotného autora prý velmi pobavilo. Hlavní hrdina je mladý muž, který uprchne z Istanbulu. Usadí se v Praze a začne provozovat internetový obchod, aby vydělal na záchranu rodiny.

Arnošt Lustig s Markétou Mališovou

Arnošt Lustig s Markétou Mališovou, Zdroj: commons.wikimedia.org

Arnošt Lustig (1926) je známý český spisovatel, který je slavný nejen u nás, ale po celém světě. Jako mladý muž strávil druhou světovou válku v koncentračním táboře. Není divu, že ústředním tématem jeho děl jsou příběhy z války, kde hlavní postavy jsou židovského původu.

Změna programu

Velkým zklamáním nejen pro mě bylo, když pořadatel na začátku akce oznámil, že Lustig kvůli nemoc nedorazí. Namísto něho přizvali ředitelku Společnosti Franze Kafky, Markétu Mališovou, která zná Lustiga velmi dobře. Spolupracovala s ním například na knize O ženách. Doprovázela ho na cestách, a proto nechybělo ani pár vtipných zážitků nebo vzpomínek. Dala najevo lítost, že večer nemohl dorazit, a pronesla: „Kdyby tu byl, jistě by si vás získal svým humorem, jak to dělává vždy. A ženy v první řadě by upozornil, aby si povolily knoflíček u košile.“ Uznávaného autora to ovšem nenahradilo a několik účastníků donutilo k odchodu.

Šéfredaktora Odeonu Jindřicha Jůzla zajímalo, jestli je Lustig lakomý, jak o sobě sám tvrdí.  Mališová to okomentovala: „Není lakomý, jen si rád dopřává drahé a dobré věci.“ Uvedla také, že je nesmírně rád, když vidí jíst lidi kolem sebe. Aby vyvrátila spekulace, uvedla příklad, kdy ji a další přátelé pozval spisovatel do restaurace a objednal hromadu jídla. Když donesli hotové jídlo na stůl a všichni se na sebe podívali s hrůzou v očích, že to nikdy nemohou sníst, pronesl: „Jen se pořádně najezte, nikdy totiž nevíte, jestli nepřijde válka.“

Pár slov o nakladatelství

Jindřich Jůzl představil edice, které nakladatelství Odeon vydává, vyjádřil se k poezii, světové četbě i knihovně klasiků. Naznačil, že edice poezie byla ukončena. Naopak knihovně klasiků se daří velmi dobře. V budoucnu se můžeme těšit pouze na díla prozaická. Letošní rok mezi ně budou patřit například Chuck Palahniuk (Klub rváčů), Dorota Maslowská (Červená a bílá) nebo Oscar Wilde (Obraz Doriana Graye).

Naoko a Toru ve filmu Norské dřevo, Zdroj: distributor filmu

Nakladatelství Odeon připravuje i další knihy k vydání. Například autora Haruki Murakamiho, který se u nás těší stále větší oblibě. Málo komu unikla díla jako Kafka na pobřeží či Afterdark. Známé je i Norské dřevo, které se konečně dočkalo filmového zpracování. V současné době přichází do kin, tak si nenechte ujít jeho premiéru. Ale zpátky k tématu.

Co možná nevíte o Arnoštu Lustigovi

Po představení edičního plánu na rok 2011 se slova ujala Markéta Mališová, která vyprávěla o úspěších Arnošta Lustiga. Za zmínku jistě stojí, že jeho knihy se vydávají v několika světových jazycích. „Někoho možná překvapí, že byl již dvakrát nominován na Nobelovu cenu. On sám považoval za největší literární úspěch, když kniha Krásné zelené oči byla přeložena do francouzštiny. Na druhé straně je pro něj zklamáním, že nad knihou Propast, kterou považuje za své první dítě, se kritici nikdy příliš nepozastavili,“ uvedla Mališová. Snad k tomu dojde v blízké době, protože kniha se dočká nového vydání.

FOTO: Arnošt Lustig

Spisovatel Arnošt Lustig, Zdroj: commons.wikimedia.org

Po chvilce pověstného trapného ticha se ozval Václav Chochola a zahájil své autorské čtení slovy: „Tak já něco přečtu.“ Čtení se zhostil s vervou a vášní. K přednesu vybral pasáže s vnitřními monology, protože na dialogy se prý ten večer necítil.

První ukázka byla o putování po Istanbulu a musím přiznat, že tato pasáž mě moc neupoutala. Zato druhá ukázka o problémech internetového prodejce rozesmála snad celý sál. Na vnitřní rozpoložení obchodníka prodávajícího zboží navázala Mališová čtením z Lustigovy knihy také prodejem. Jednalo se ovšem o prodej vlastního těla. Příběh o prostitutce a úplně jiných problémech, než které byly zmíněny v předchozí knize.

Dotazy a víno na závěr

Na závěr nechyběla ani živá diskuze a prostor pro otázky, ze kterých vzešlo mnoho zajímavých odpovědí. Zřejmě všechny zajímalo, jestli se chystá Lustig vydat novou knihu. Mališová odpověděla: „Mám v plánu vydat jeho dopisy, které si psal se svým nejlepším přítelem Otou Pavlem po emigraci.“ Fanoušci se tedy mají jistě na co těšit. Sám Lustig by ještě rád napsal knihu o židovském prodejci, který vydělával na válce. Přejme mu tedy všichni brzké uzdravení, abychom se ve zdraví sešli na dalším autorském čtení či jiné akci a mohli se radovat z jeho další knihy.

Na závěr na sebe ještě Chochola prozradil, že se živí především prodejem vín. Slovy Jindřicha Jůzla prodejem výborných vín. Dotazů příliš nebylo a večerní událost byla ukončena. Kdo chtěl, mohl zůstat a ochutnat lahodná Chocholova vína. A že jich bylo!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prozaik Václav Chochola se imaginárně utkal v autorském čtení s Arnoštem Lustigem