Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Protikuřácký zákon: Kdo se může radovat?

Eva Mácová

Eva Mácová

30. 6. 2010

Kuřáci a nekuřáci. Dva věčně znesvářené tábory v otázce zákazu kouření v restauracích a na veřejných místech. Omezování osobní svobody na jedné straně, a argument nedobrovolného ničení zdraví na druhé. Kdo vyhraje?

Foto: Cigarety

Ilustrační foto, Zdroj: psycholog.sulb.uni-saarland.de

Nějakou dobu nejspíš ještě vůbec nikdo. A potom se uvidí. Výsledkem lidumilného kompromisu je totiž opět hybridní kříženec pochybného charakteru.

Od čtvrtka jedeme naostro

V místech k tomu určených bylo rozhodnuto, že od čtvrtka musí provozovatelé restaurací dát jasně najevo, jak se věci mají. Pod pohrůžkou pokuty až hrůzných a dotyčné ruinujících 5 000 korun mají za povinnost vylepit u svého vchodu nálepku, kterážto hostům dá jasně na srozuměnou, kam se chystají vkročit.

Asi již tradičně jde o možnosti prohlásit svůj podnik za kuřácký, nekuřácký, či obojetný s oddělenými prostory. Kuřácké prostory potom mají být odpovídajícně větrány, přejme jim to. Za umožnění kouření v nekuřáckém teritoriu bude účtována sankce do 10 000 korun. Doufejme, že restaurace budou k samolepkám loajální.

Děti jsou zřejmě vděční zákazníci

O něco přísněji budou od 1. července postihováni prodejci tabákových výrobků. Těm za distribuci tabáku a cigaret dětem hrozí pokuta 50 000 až 500 000 korun, nebo je může postihnout i zákaz činnosti až na dva roky. Otázkou je, co je pro ně výhodnější…

Kouřit je normální?!

Ačkoliv průzkumy ukazují, že většina Čechů touží po nekuřáckém prostředí, realita je stále jiná. Nebo snad byl průzkum prováděn v nerelevantních podmínkách? Třeba se jednou dopracujeme k trendu, kdy budeme zastávat názor, že nekouřit je normální. K tomu nás ale docela jistě žádný zákon nepřinutí, je to jen na nás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Protikuřácký zákon: Kdo se může radovat?