Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Proti silám Temnoty vyšle John C. Wright svého Posledního Strážce Věčnosti

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

8. 7. 2010

Americký spisovatel John C. Wright se nám svými romány zatím představil pouze v žánru sci-fi. Je čas pustit omezenost k vodě. Poslední Strážce Věčnosti už klepe na dveře. Půjdete otevřít?

Ilustrace na obálce knihy Poslední Strážce Věčnosti Autor: Justin Sweet

Teprve podruhé v rámci své rychle se rozrůstající edice Moderních děl fantasy nám nakladatelství Laser-books nenabídne zcela nového autora, ale spisovatele, jemuž už v češtině vyšel alespoň jeden román. Pokud jste si to ještě nespojili, John C. Wright je ten samý Wright, kterému v češtině vyšla dvojice space oper Zlatý věk a Fénix vítězný.

Titulní postavou chystaného románu je Galen Waylock, lépe řečeno poslední Strážce Věčnosti. Abychom Galenovu práci trochu specifikovali, mladík hlídá snovou bránu, za kterou je zavřené zlo. A zlo už ze své podstaty chce jediné – šířit se. Navíc to vypadá, že k tomu od lidí dostane ještě pořádný náskok, protože na nějakou snovou bránu už dnes kromě Galena nevěří ani malé děti.

Ano, lidstvo se změnilo. Jeho novodobé ideály se však takzvané Moci Světla ani za mák nezamlouvají. Podle jejího názoru by měl lidi někdo pořádně zkrotit, ať už to bude černá nebo bílá strana. Jenže s takovou možností nesouhlasí Galen, a tak se místo Bojovníků Světla chopí čarovných zbraní on sám. V tu chvíli ještě netuší, že má zemřít, aby někdo jiný žil.

Poslední Strážce Věčnosti je prvním dílem dualogie  Chronicles of Everness (Kroniky Věčnosti) nebo též  The War of the Dreaming (Válka snů) a navazuje na něj román Mlhy Věčnosti (2005, Mists of Everness), který též chystá nakladatelství Laser-books. Nutno dodat, že naštěstí, protože oba romány jsou spolu velmi úzce svázány. Jinými slovy: Uzavřený příběh v Posledním Strážci Věčnosti raději nečekejte.

Zatím posledním autorovým vlastním cyklem je třídílná fantasy série Kroniky Chaosu (The Chaos Chronicles), jejíž první díl Orphans of Chaos (2005) byl nominován na Nebulu. Vyloženě nepropadl ani v cenách Locus, ačkoliv tam se vydrápal opravdu z posledních sil, když skončil v rámci fantasy románů až osmnáctý. Kromě vlastní tvorby se americkému autorovi dostalo také cti pokračovat v cyklu Null-A zesnulého kanadského spisovatele Alfreda Eltona van Vogta. John C. Wright svůj zatím jediný příspěvek pojmenoval Null-A Continuum (2008).

Román Poslední Strážce Věčnosti vychází v překladu Romana Tilcera v nejbližších dnech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proti silám Temnoty vyšle John C. Wright svého Posledního Strážce Věčnosti