Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Proti proudu na DVD: Sto padesát kilometrů, na jejichž konci čeká smrt

Jan Novotný

Jan Novotný

26. 2. 2011

FOTO: Proti prouduNe vždycky se lze vypořádat se svou vlastní minulostí, jak by si člověk přál. Pak záleží na každém, jakou si zvolí cestu. Je sebevražda to pravé, nebo dát přednost milujícím přátelům? K těmhle a dalším otázkám se doslova proplave hlavní hrdina dramatu Proti proudu.

FOTO: Proti proudu

Plavba do nebe, Zdroj: distributor filmu

Film

Dá se říct, že ve většině road movie se děj přímo nebo alespoň okrajově pozastavuje nad otázkou života. Co je a není správné. Během putování z bodu A do bodu B jsme pak přímo svědky přeměny osobností. A přesně do tohoto zapadá film Proti proudu z roku 2009 režiséra Petera Callahana.

Tady však použiju trošku jiného označení snímku, a to název river movie. Celý příběh se totiž odehrává na vodě, konkrétně na řece Hudson v Americe. Na ní se hlavní hrdina Paul Thompson, zahraný Josephem Fiennesem (známý z filmů jako Zamilovaný Shakespeare nebo novější Krása), snaží uskutečnit svůj celoživotní sen. Sen přeplavat řeku po celé její délce v doprovodu svých přátel Jeffa (Justin Kirk) a Liz (Elizabeth Reaser).

Ona by to byla možná i romantická záležitost, kdyby se Paul na začátku cesty nepřiznal k tomu, že je to jeho poslední zážitek v životě. Po absolvování svého snu má totiž v plánu zemřít. Jeho milovanou ženu s potomkem potkala smrt v tragické podobě před třemi lety a od té doby na nic jiného, než se s rodinou opět potkat, nemyslí.

Jenže tvůrci tak trochu opomněli, že pojem jako důvěryhodnost by měl být ve filozofickém díle prioritní. Dá se sice říct, že je to Callahanův debut, a proto by přílišná kritičnost nebyla fér, ale na špek jsem mu prostě neskočil.

Tedy jediný opravdu důvěryhodný prvek na celém snímku je ráz krajiny a věčně zatažené až pochmurné počasí, doprovázející je po celou dobu cesty. Další aspekty, které by měly diváka rádoby vtáhnout do děje, jdou úplně mimo. Například flashbacky na šťastné období v minulosti by si režisér mohl klidně odpustit, a co se hereckého výkonu Fiennese týče, uvěřil jsem tak napůl. Těžko si umím představit, jak by ve skutečnosti mohl o konci života mluvit beze strachu s takovou nadsázkou, jak to předvádí ve filmu. Kamera a hudba je spíše přínosem, myšleno hlavně v pasážích bez dialogů.

FOTO: Proti proudu

Každý má právo na volbu

Hodně z nadhledu by se dalo říct, že se jedná o filozofování nad životem s trochou humoru než cokoli jiného. Není tedy důležité, jestli Paul do cíle doplave či nikoli. Podstatné je to, jestli je to ten správný cíl cesty.

DVD

Nosič jako takový je bez bonusů a graficky hodně podprůměrný. Kromě výběru hromady titulků (rovných deset), scén a zvukové stopy, zde nenaleznete nic. A vzhledem k rázu filmu je v podstatě jedno, jestli zvolíte anglickou či českou verzi.

Proti proudu (Against the Current)

Drama

USA, 2009, 94 minut

Režie: Peter Callahan

Hrají: Joseph Fiennes, Justin Kirk, Elizabeth Reaser, Mary Tyler Moore, Michelle Trachtenberg

Zvuk: český, anglický, polský, ruský (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické, polské, slovenské, ukrajinské, chorvatské, řecké, hindské, islandské, slovinské

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proti proudu na DVD: Sto padesát kilometrů, na jejichž konci čeká smrt