Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Protektor na DVD: Soukromé drama na pozadí toho válečného

Jiří Hannich

Jiří Hannich

27. 4. 2010

Protektor!DVD!Proč se člověk zaplete s totalitním režimem? Je k tomu donucen okolnostmi nebo u něj jednoduše zvítězí bezpáteřní oportunismus? A jak se pozná rozdíl? Protektor režiséra Marka Najbrta exceloval na Českých lvech (šest sošek, včetně té za nejlepší film) a nyní přichází do distribuce na DVD. S bonusy jaké byste možná nečekali.

Zdroj: distributor filmu

Protektor na DVD Zdroj: distributor filmu

Film

Děj snímku Protektor se odehrává v letech 1938 – 1942, tedy v období, jenž bylo pro český národ přetěžkou zkouškou morálních sil. Komplikovanost dějinných událostí se samozřejmě osudově dotýká i rasově smíšeného manželství Emila a Hany Vrbatových. Ona bývala úspěšnou herečkou, kterou obletovalo mnoho mužů. On, rozhlasový reportér, na ní bezostyšně žárlil. Po zřízení protektorátu však nikdo z herecké branže nechce s židovkou nic mít, její slušně rozjeté kariéře tak odzvonilo. Jediný, kdo Haně zbývá je Emil. Stává se jejím protektorem: ochraňuje ji před nacistickou zlovůlí, zároveň však zcela ovládne její život. A sám sebe ničí tváří v tvář falešnosti svého konání.

DVD si můžete za výhodnou cenu koupit zde

Protektor dává v mnoha rovinách vzpomenout na tematicky podobné snímky z dílny domácí kinematografie (Obchod na korze, Musíme si pomáhat a do jisté míry také Spalovač mrtvol), avšak rozhodně z nich neopisuje. Za roli Hany si vysloužila sošku Českého lva Jana Plodková, její filmový manžel Marek Daniel se však také nenechal zahanbit. Originálním zpestřením je hudební doprovod (další Český lev): melodie linoucí se na pozadí narace nezapře své moderní elektronické zpracování, zároveň však dokonale souzní s dobovým zařazením příběhu.

Zdroj: distributor filmu

Protektor na DVD Zdroj: distributor filmu

DVD

Co všechno obsahují bonusy? Leccos ze zákulisí se můžete dozvědět, pokud se podíváte na film o filmu. Také se nabízí možnost vidět Protektora z poněkud jiného úhlu, tedy seznámit se s tím, jak vznikaly konkrétní scény. Výjezd tvůrců do USA zase mapuje pětiminutový videoklip složený z pořízených fotografií.

Naprostou peckou je zvláštní bonusové audio CD. Na něm najdete devět demoverzí ústřední písně Když zavřu oči od různých skladatelů (jedním z nich je i herec Jan Budař). Speciální bonus pak představuje nahrávka textu scénáristy Roberta Geislera Deník začínajícího komparsisty. Jedná se o groteskní pohled na natáčení filmu Protektor očima psychopatického člena štábu.

Žánr: Drama/Romantický

Stopáž: 100 minut

Režie: Marek Najbrt

Hrají: Jana Plodková, Marek Daniel, Sandra Nováková, Jan Budař, Klára Melíšková aj.

Zvuk: český (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české

Bonusy: film o filmu, scény z natáčení, USA Protektor Tour, fotogalerie, Bonus Audio CD

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Protektor na DVD: Soukromé drama na pozadí toho válečného