Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Proroctví je stéblo slámy v kupě sena. Další z mnoha.

Mladý Caleb Koestler (Chandler Canterbury) je vyvolený. Slyší hlasy. Stejné hlasy, které před padesáti lety slyšela tichoučká Lucinda (Lara Robinson) a s jejichž pomocí předpověděla tragické události, jež se v budoucnu opravdu staly. Calebův otec John Koestler (Nicolas Cage), univerzitní profesor astrofyziky, Lucindino proroctví odhalil a snažil se přijít na to, jak zabránit dalším předpověděným katastrofám, a z nich především té poslední – konci světa.

Další americký rádoby akční snímek je na světě, pojďme se z něj všichni posadit na zadek. Proroctví má snad celkem zajímavý apokalyptický námět. Naneštěstí je ale zpracován úplně stejně, jako všechny ostatní jemu podobné.

Panika na silnicích těsně před smutným koncem. Ti, kteří mají schopnost, přežijí. Hororové šero a dramatická muzika. Láska a přátelství vítězí nad lží a nenávistí. Do toho významné: You and me together forever. Je třeba něco dodávat? Film je takřka řekou po sobě plynoucích záběrů, přičemž z tohoto toku se často vynořují scény, téměř okopírované z dojemného Drtivého dopadu či seriálu Heroes, a je na něm znát i snaha, udělat něco podobného, jako je Kruh (což se nepodařilo). Tím ale nechci zlehčovat strašidelné momenty; pokud jste lehce labilní a necháte se do děje vtáhnout, je pravda, že se tu a tam opravdu leknete.

Nicolas Cage v hlavní roli pomateného vědce. Komu to něco připomíná, ať zvedne ruku! Ano, Cage svou poněkud úsměvnou roli zvládl bravurně, jako vždy. Muž, jemuž nedávno zemřela manželka a který teď žije sám se synem, si ze svého učitelského platu může dovolit obrovský barák i auto nepředstavitelných rozměrů. To je možné jen v Americe.

Postava Caleba je také často legrační. Tento přechytralý empatický sirotek se neustále snaží porozumět svému ublíženému otci a pomoci mu z jeho potíží. K tomu snad jen jediné – Ach, ty děti! Za dětskou roli bych ovšem mladičkému Canteburymu dala jedničku, jako i zbytku (ať už dětských či dospělých) herců.

Proroctví je plné vybuchujících letadel i aut, spalování budov a tak dále. Počítačových efektů si opravdu užijete. Respektive užili byste si, kdyby grafika byla přinejmenším dobrá. Neefektivnost a možná lenost tvůrců pohrát si s ohněm je do očí bijící. I v počítačových hrách jim ty tragédie věříte více.

Přes to všechno by tento zaoceánský trhák mohl být ještě celkem ucházející investicí, nebýt závěru. Nebýt závěru, který jako by byl vystřižený z nějakého jehovistického časopisu (bez urážky), byl by to snad dokonce průměrný film, v němž se tu a tam vyskytne i nějaká ta děsivá scéna. Škoda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proroctví je stéblo slámy v kupě sena. Další z mnoha.