Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pronásledovaný čínský umělec se úřadům vysmívá. Sám si nainstaloval kamery

Redakce

Redakce

30. 4. 2012

aj-wej-wej-nakedProminentní disident a umělec Aj Wej-Wej je již dlouhou dobu trnem v oku čínským úřadům. Jejich zbraň však teď obrátil proti nim.

aj-wej-wej-naked

Aj Wej-Wej s fanynkami. Zdroj: source.yeeyan.org

„Můj život je vystaven nepřetržitému sledování a monitorování ze strany úřadů. Sledují můj telefon, počítač, prohledávali naši kancelář, mě samotného, každý den jsem pronásledován. Přímo před dům nainstalovali kamery,“ sdělil umělec agentuře AP.

„Tak jsem si říkal, proč bych nenainstaloval několik kamer rovnou uvnitř svého domu, aby lidé viděli všechny mé aktivity. Doufám, že úřady pak budou ve své činnosti také transparentnější.“

Umělec nechal ve svém domě nainstalovat celkem čtyři kamery, které vysílaly 24 hodin denně. Záběry z kamer byly veřejně přístupné na stránkách weiweicam.com – ovšem jen několik hodin do doby, než jejich provoz úřady přerušily.

Pokuta za kritiku režimu

Aj Wej-Wej je dlouhodobým kritikem komunistického režimu v Číně. Svými aktivitami si vysloužil přísný dohled bezpečnostních jednotek, které jej hlídají od loňského dubna nepřetržitě. Tehdy byl zadržen na pekingském letišti v rámci policejního zátahu proti disidentům, neboť vláda se obávala, že by do Číny mohla dorazit vlna „Arabského jara“.

Čtyřiapadesátiletý kontroverzní výtvarník byl po třech měsících propuštěn pod podmínkou, že následující rok neopustí Peking. Úřady jej zároveň obvinily z daňových úniků. Aj Wej-Wej však veškerá obvinění popírá a je přesvědčen, že za tím vším stojí snaha jej umlčet.

aj wej-wej

Kontroverzní čínský umělec a jeho dílo. Zdroj: portlandart.net

Umělec čelil také obvinění z pornografie za autorství a zveřejnění uměleckých aktů. Jeho fanoušci mu vyjádřili podporu umístěním vlastních nudistických fotografií na internet.

Výstava ručně malovaných semínek

Výstřední umělec je spoluautorem návrhu pekingského olympijského stadionu, známého jako Ptačí hnízdo. V roce 2010 provedl v londýnské Tate Gallery výtvarnou instalaci, která spočívala v rozmístění sta milionů slunečnicových semínek po podlaze vstupní haly galerie. Každé ze semínek bylo ručně pomalované čínskými specialisty v oboru.

ai-wei-wei-sunflower-seeds

Aj Wej-Wej a slunečnicová semínka. Zdroj: ikono.org

Svým posledním dílem – instalací bezpečnostních kamer ve svém domě – chtěl opět upozornit na porušování lidských práv v Číně.

„To, že úřady nainstalují kamery, aby vás sledovali, je v pořádku. Ale když jim v tom chcete pomoci a nainstalujete další kamery, to už je špatně. To je vrchol absurdity,“ komentoval přístup čínských bezpečnostních složek umělcův fanoušek na Twitteru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pronásledovaný čínský umělec se úřadům vysmívá. Sám si nainstaloval kamery