Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Projekt Starttech – Začni s technikou! láká děti k technice pomocí Krtečka a kouzelného prstenu

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

7. 11. 2010

FOTO: Děti v laboratořiProjekt Starttech – Začni s technikou! organizuje Technická univerzita v Liberci. Pro děti ze základních škol uspořádala letos na podzim zábavní akce, kde se děti seznámily se strojírenskými technologiemi, s technologiemi stříhání plechu, měkkého pájení, svařování a kování nebo s principy úprav textilií. Kdo z nás by nechtěl zjistit, kde se berou textilie, než právě z Krtečkova vyprávění? A vysoustružit si vlastní prsten taky není k zahození.

FOTO:Starttech-Začni s technikou!

Děti si mohly vyrobit vlastní obrázky na trička, Zdroj:archív Starttech

Celý projekt je součástí celoevropské snahy zaujmout mladé lidi a děti právě technikou, nalákat je na studium technických oborů a v budoucnu i na vědeckou práci. Liberecká univerzita akce organizuje od loňského srpna, a to s podporou operačního programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Jejími partnery jsou Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, Vyšší odborná škola v Liberci a Krajská vědecká knihovna v Liberci.

Součástí projektu je i zřízení Dětské univerzity na Technické univerzitě v Liberci. Díky dotacím z EU mohla univerzita uspořádat už 50 akcí pro více než 1000 dětí, a to nejen ze základních a středních škol, ale dokonce i pro předškoláky.

Pohádková vlákna a kouzelný prsten

Organizátoři se snaží techniku přiblížit dětem prostřednictvím pohádek, takže to děti baví a ještě se přitom dozvědí spoustu zajímavostí. Díky Krtečkovi vědí, kde se bere bavlna a len. Pohádka o drakovi je poučila o nehořlavých textiliích. Zjistily totiž, že když polijete bavlnu amonnými solemi, tak nehoří. „Líbil se jim také vstup do pohádky Ať žijí duchové, když jsme jim vysvětlovali princip optického zjasnění pod UV světlem,“ uvedla odborná asistentka katedry textilní chemie Jana Čandová.

Jako třešničku na dortu si děti mohly pomocí voskovek nebo sava vyrobit vlastní obrázky na trička, povlaky na polštář nebo na prostírání.

Ani na akci Základy kovářských a klempířských prací se děti nenudily. „Na katedře obrábění a montáže Fakulty strojní jsme si hráli na to, že vyrábíme prsten z pravého zlata. Ve skutečnosti to byla mosaz, ze které děti pod odborným dohledem vysoustružily kouzelný prsten a samy si ho potom obrousily a vyleštily. Nenásilnou formou tak získaly představu o strojírenských technologiích, které jsou potřeba od vytvoření návrhu, přípravy výroby až k výrobě šperku – prstenu dle vlastní fantazie,“ řekl vedoucí projektu Miloš Hernych.

FOTO: Děti v laboratoři

Projekt se snaží nalákat děti k technice, Zdroj:archív Starttech

Jak na děti zapůsobila přednáška Dany Drábové Jaderná energie včera, dnes a zítra a odpolední program v laboratořích metrologie, strojního obrábění, mikroelektroniky a analogové elektroniky svědčí i reakce rodičů. „Slyšeli jsme kolem sebe samou chválu, ale pořád se nám nepodařilo děti přihlásit, protože akce byly obsazené. Jedenáctiletý syn se dostal na středeční přednášku Dany Drábové a na odpolední program v laboratořích. Přišel nadšený se sešitem plných poznámek, které si psal sám od sebe. Dnes jsem přišla na pohádková vlákna se šestiletou dcerou Moničkou. Zdá se mi, že budu mít práci ji dostat od těch zajímavých pokusů domů,“ řekla maminka dvou účastníků Monika Součková.

Zdá se, že spousta dětí díky projektu přestane snít o povolání kosmonauta nebo hasiče a bude chtít být technikem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Projekt Starttech – Začni s technikou! láká děti k technice pomocí Krtečka a kouzelného prstenu