Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Projekt S pomocí za prací našel práci už 130 lidem

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

25. 11. 2010

FOTO: S pomocí za pracíPokud jste evidovaní na úřadu práce v Plzeňském kraji nebo jste ohrožení nezaměstnaností, i když stálou práci zatím ještě máte, můžete se zúčastnit projektu S pomocí za prací, který dokázal za 20 měsíců své činnosti zprostředkovat 130 lidem stálé zaměstnání.

FOTO: S pomocí za prací

Cílem je snižit nezaměstnanost v Plzeňském kraji, Zdroj: spomocizapraci.cz

Cílem tohoto projektu je snižování nezaměstnanosti v kraji, ale především také předcházení dlouhodobé nezaměstnanosti. Prostřednictvím motivačních, poradenských, rekvalifikačních a zprostředkovatelských aktivit se snaží zařadit klienty zpět do pracovního života. Cílem je také, aby klient dokázal zůstat na novém pracovním místě dlouhodobě, ne pouhých pár týdnů nebo měsíců.

Kdo a pro koho?

Celý projekt organizuje Úřad práce v Plzni ve spolupráci společností Grafia, která je dodavatelem vzdělávacích, poradenských a zprostředkovatelských služeb. Finance čerpají ze státního rozpočtu ČR a z prostředků Evropského sociálního fondu, a to prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

S pomocí za prací se týká lidí, kteří jsou v evidenci úřadů práce v Plzeňském kraji maximálně po dobu 12 měsíců nebo lidí, kteří sice práci mají, ale patří mezi osoby ohrožené nezaměstnaností.

FOTO:S pomocí za prací

Jedním z rekvalifikačních kurzů je i aranžérství květin, Zdroj: spomocizapraci.cz

Projekt se realizuje v období od 1. února 2009 do 31. ledna 2012. Od odstartování projektu do konce září tohoto roku se mu podařilo najít zaměstnání přesně 130 lidem.

Účastník absolvuje program přibližně za tři měsíce. Pokud se ovšem jedná o delší rekvalifikace, může to trvat i půl roku.

Náplň projektu

Po přihlášení do projektu je zájemce pozván na kontaktní setkání, kde ho odpovědné osoby informují o obsahu a zaměření celého projektu. Poté proběhne širší výběr, a to formou strukturovaného pohovoru s poradci pro zprostředkování zaměstnání působícími na jednotlivých úřadech práce.

Každému klientovi vypracují jeho Individuální plán, kde podrobně rozepíší jeho zařazení do dílčích aktivit programu. První část plánu vzniká na základě pohovoru, ve kterém se zjišťuje charakteristika klienta, údaje o jeho vzdělání a pracovních zkušenostech, zdravotní stav, představy o pracovním zařazení apod.

Druhá část Individuálního plánu sestává z rozvržení účasti v projektu. Konkrétně si pod tím můžeme představit například doporučení vhodných aktivit nebo zaměstnavatelů, na které by se měl klient zaměřit. Součástí této části je i doporučení pro zařazení do některého z rekvalifikačních kurzů, kterých je celá škála od aranžérství květin až po tvorbu webových stránek.

Motivační program a image poradna

Projekt se skládá z pěti základních aktivit – Motivačního programu (spojení Kurzu základních znalostí trhu práce a Kurzu komunikace), kurzu informačních technologií, individuálního poradenství, zprostředkování zaměstnání (aktivní vyhledávání zaměstnání pro účastníka projektu) a poskytovaní přímé podpory účastníkům, jako je například příspěvek na jízdné nebo příspěvek na péči o dítě předškolního věku.

FOTO:S pomocí za prací

Klienti se učí, jak správně napsat motivační dopis, Zdroj: spomocizapraci.cz

Účastníci projektu mají dokonce i možnost poradit se s odborníkem na vystupování a vzhled. Cílem této image poradny je naučit klienty, jak zdůraznit své přednosti a naopak zakrýt nedostatky. Hlavní náplní takových sezení jsou praktické rady a tipy co se týče vystupování na veřejnosti, fyziognomie (analýza charakterových vlastností vyplývajících ze vzhledu) nebo barevná typologie a její využití.

Výsledky ukáže čas

V současné době čítá projekt okolo 700 klientů z celého Plzeňského kraje a za dobu své existence našel práci 130 lidem. Ale až na konci jeho činnosti budeme moci zjistit, zda skutečně splnil svůj cíl a pomohl v kraji dlouhodobě snížit počet nezaměstnaných.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Projekt S pomocí za prací našel práci už 130 lidem