Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Projekt 100 začíná

Redakce

Redakce

6. 1. 2011

Existují filmové akce, které díky jejich tradici a renomé bereme už jako danost. Filmový fanoušek podle nich může dokonce poznávat roční období. Léto přichází s MFF Karlovy Vary a vrcholu dosahuje s Letní filmovou školou, podzim zase patří dokumentu v Jihlavě atd. Začátek roku, tedy zima, je zase už řadu let spojen s Projektem 100 – největší putovní filmovou přehlídkou u nás. V roce 2011 se koná jeho už 17. ročník, který postupně projde desítkami kin na různých místech Čech a Moravy. Navíc má zvlášť atraktivní téma – láska a mezilidské vztahy.

Z filmu Velká láska (r. Pierre Étaix) Zdroj: projekt100.cz

Předsedkyně pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) Radana Korená definuje Projekt 100 jako „svátek filmu určený všem, kteří mají rádi kvalitní kinematografii a zajímají je i slavná díla minulosti.“ Projekt 100 se totiž nezaměřuje jen na nejnovější „artové“ snímky z celého světa, ale také filmovým divákům „doplňuje vzdělání“ uváděním náročné klasiky. Letos se tak v rámci přehlídky bude promítat např. slavný film Gustava Machatého Erotikon z roku 1929, kritikou obecně pokládaný za nejdůležitější český film němé éry. Kromě zmíněného Erotikonu stojí z pestré nabídky Projektu 100 za zvláštní zmínku především poslední dílo slavného Andrzeje Wajdy, Puškvorec.

Nový film Andrzeje Wajdy o lásce a smrti

Rámec tohoto nevšedního snímku tvoří příběh Marty, osamělé manželky maloměstského lékaře, která se v poválečné době vyrovnává se ztrátou obou synů a postupně se sbližuje s prostým mladíkem Boguśem. Wajda prý po svém minulém filmu Katyň pochopil, že jestli má dál točit filmy, „musí hledat jiný svět.“ Zdá se, že s Puškvorcem se mu to podařilo – literární předlohu hledal v díle polského autora Jerzyho Iwaszkiewicze. Film má však složitější strukturu, mísí se v něm totiž i autentické vzpomínky herečky Krystyny Jandy (Wajda se ke své někdejší dvorní herečce vrací po 27 letech) na smrtelně nemocného manžela a „film ve filmu“ – fiktivní natáčení. Celek však podle režiséra drží pohromadě díky silnému jednotícímu motivu – lásce, která přichází příliš pozdě, a smrti, která přichází příliš brzy.

Projekt 100 objede celou republiku

Puškvorec není zdaleka jediným zajímavým filmem v rámci Projektu 100. Mnozí diváci však „své“ přehlídce důvěřují jako značce, aniž by se dopředu podrobněji zajímali o dramaturgii toho kterého ročníku. Podobně to ostatně funguje i u Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Projekt 100 má však tu výhodu, že za ním není nutné cestovat na druhý konec republiky, což jistě ocení ti filmoví nadšenci, kteří mají méně volného času. Všechny filmy letošního ročníku postupně projdou téměř stovkou kin od Karlových Varů až po Zlín. Jejich seznam naleznete na internetových stránkách Projektu 100.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Projekt 100 začíná