Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Projděme se po stopách Oasis s jejich videoklipy

Redakce

Redakce

23. 2. 2011

FOTO: OasisNa počátku byly skupiny Rain a Inspiral Carpets. V první zpíval Liam, v druhé jmenované působil jeho bratr Noel. Slovo dalo slovo, z deště (Rain) vznikla oáza (Oasis) a Noel do ní jako hlavní textař a frontman vstoupil. 

FOTO: Oasis

Oasis, Zdroj: oficiální stránky kapely

V dubnu 1994 vychází skupině Oasis první singl, Supersonic. Umístil se na 31. místě v hitparádách, třetí singl Live Forever už znamenal vstup do první desídky britských hitparád. Debut Definitely Maybe, který následoval v září 1994, se stal nejprodávanějším albem ve Velké Británii.

Oasis nepochybně patří ke kulturnímu dědictví své doby. Jejich singly automaticky šplhaly na první příčky hitparád. Definitely Maybe bylo plné skvostů, které Oasis postupně pouštěli do světa, jednoznačný úspěch zaznamenal také vánoční singl Whatever. Bratři Gallagherovi ale nepouštěli do světa jen songy, zásadní změny se děly i v samotné kapele. Prosluli také svými veřejnými projevy plnými (hrané?) arogance a velkohubých prohlášení.

Původní Oasis tvořili bratři Liam a Noel Gallagherovi, Paul Arthurs, Paul McGuigan a Tony McCaroll. Jako první byl odejit Tony McCarrol, který podle bratrů Gallegherových na nové písně nestačil. Kapelou celkově prošlo, nepočítaje Liama a Noela, osm muzikantů. Roztržky mezi bratry byly patrné již od počátků skupiny. Hned v září 1994 chtěl Noel definitivně opustit kapelu, důvodem byl Liamův příliš požitkářský způsobu života.

Druhé album (What’s the Story) Morning Glory? bylo obrovským komerčním úspěchem, dodnes je třetím nejprodávanějším albem ve Velké Británii. Obsahovalo mimo jiné dva obrovské hity Wonderwall a Don’t Look Back in Anger, které obsadily první a druhé místo v hitparádách. Oasis patřili mezi nejoblíbenější kapely a dodnes drží rekord za největší venkovní koncert v historii Británie.

V říjnu 1997 vyšlo Be Here Now, které se stalo nejrychleji prodaným albem v historii Británie. Na začátku roku 1999 začali Oasis pracovat na čtvrtém albu, ve stejné době kapelu opustila dva z členů. To znamenalo pro Noela velký oříšek, protože musel nahrávat všechny kytarové a basové linky. Podařilo se a poté, co Oasis našli dva nové hudebníky, vyšla čtvrtá deska Standing on the Shoulder of Giants. Obsahovala opět několik top singlů britských hitparád, například Go Let It Out, Who Feels Love? nebo Sunday Morning Call.

Rok 2001 byl rozdělen mezi nahrávání pátého studiového alba a koncertováním po celém světě.  Heathen Chamistry vyšlo v roce 2002 a obsahovalo hity jako Stop Crying Your Heart Out, Little by Little, She Is Love nebo Songbird, který napsal Liam. Období mezi roky 2002 – 2003 je provázeno řadou skandálů, které vrhaly špatné světlo na celou kapelu. Při americkém turné se stala Noelovi a dalším dvěma členům automobilová nehoda, v Mnichově se zase Liam připletl do barové rvačky. Testy mu poté naměřily vysokou hladinu alkoholu a prokázaly, že má v krvi i kokain, za všechnu tuhle legraci musel Liam tehdy zaplatit pokud čtyřicet tisíc liber.

Po všech trablech nahrávají Oasis v roce 2005 šesté album,  Don’t Believe the Truth, které vyšlo v květnu. Bylo prohlášeno za nejlepší počin od dob Morning Glory a obsahovalo hity jako Lyla, The Importance of Being Idle nebo Let There Be Love.  O tři roky později, v říjnu 2008, vychází sedmé a poslední album Dig Out Your Soul a Oasis se vydávají na turné s podporou Kasabian, The Enemy a Twisted Wheel. Noel také přichází s informací, že pracuje na sólovém albu, ovšem mluví také o tom, jakou budoucnost by si přestavoval pro Oasis.

Hádky mezi Noelem a Liamem však nikdy nebraly konce. V roce 2009 se poprali jen pár minut před koncertem na festivalu u Paříže (Liam rozbil Noelovu kytaru), zrušili část evropského turné a přišli se zprávou, že kapela již nebude nadále existovat.  Dvě hodiny na to vydal Noel prohlášení, že s hlubokým zármutkem odchází z kapely, protože nemůže s Liamem pracovat ani o den navíc. Liam později pro časopis New of the World potvrdil, že bude pokračovat s Oasis navzdory Noelově absenci.

Oasis oficiálně ukončili činnost v říjnu 2009. Pro všechny fanoušky to byl možná byl po tolika krizích, které kapela zvládla překonat, menší šok, ale rozhodně se to dalo očekávat. Noel dál pracuje na sólové kariéře, Liam založil se zbylými členy Oasis novou kapelu Beady Eye již na konci roku 2009. Jejich první deska Different Gear, Still Speeding vyjde 28. února tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Projděme se po stopách Oasis s jejich videoklipy