Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Program Připoj se/Make a Connection ví, jak zapojit mladé lidi do dění kolem sebe

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

11. 11. 2010

FOTO: Program Připoj se/ Make a ConnectionChcete pro své okolí uspořádat přednášky o peruánské kultuře nebo vytvořit literární klub pro důchodce? Pokud je odpověď ano a je vám mezi 16 a 26 lety, tak by vaší pozornosti neměl uniknout program Připoj se, který podporuje projekty na rozvoj života v komunitě. Pokud totiž váš projekt projde přes výběrovou komisi, můžete od programu získat 30 000 korun na jeho realizaci.

FOTO: Program Připoj se/Make a Connection

Vybrané projekty dostanou 30 000 korun na svou realizaci, Zdroj: pripojse.cz

Organizátoři projektu Připoj se/Make a Connection charakterizují celou iniciativu jako program zaměřený na pozitivní rozvoj mladých lidí. Ve své podstatě jde o podporu dobrovolnictví a aktivní účasti mladých lidí v komunitě, ve které žijí.

Připoj se jako součást mezinárodní iniciativy

Celý program spadá pod mezinárodní iniciativu, kterou zaštiťuje společnost NOKIA společně s nadací International Youth Foundation (IYF). Od roku 2000 se jim podařilo realizovat stovky tisíc projektů mladých lidí ve více než 20 státech.

V ČR funguje program od roku 2002, a to jako společná aktivita společnosti NOKIA a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). „Vždy rádi podporujeme mladé lidi v České republice. Oni sami vědí nejlépe, co je v jejich okolí potřeba, a přicházejí také se skvělými nápady, jak toho dosáhnout. Vkládají obdivuhodnou energii a nadšení do řešení důležitých věcí a problémů, které vidí kolem sebe,“ říká Pavla Tomsová, marketingová ředitelka NOKIA Česká republika.

Co by měl předložený projekt splňovat

Témata projektu nejsou nijak omezena. Podmínkou ovšem je zaměření na podporu komunity, jejíž součástí autor nebo autoři projektu jsou. Mladí lidé musí také splnit dobrovolnický charakter celé akce. To znamená, že jsou ochotni realizovat projekt bez nějakého finančního ohodnocení.

Samotná témata se velmi různí; najdete zde projekty z oblasti sociální, ale i sportovní nebo kulturní. Mezi realizovanými projekty najdete například Odpolední workshopy ve Stodůlkách, kde se skupina vysokoškoláků zaměřila na vzdělávací a volnočasové aktivity ohrožené mládeže, nebo Japonský den, kdy se autoři pokoušeli představit nejen tradiční, ale i současné Japonsko svému okolí. Výjimkou nejsou ani sportovní projekty – letos se například realizoval projekt s názvem Underground Streetball Cup, kde skupinka nadšených basketbalistů spojila dvě věci, které je nejvíc baví – streetball a hip hop.

Ty nejlepší projekty ze všech přihlášených vybírají regionální komise složené ze zástupců médií, státní správy, škol, neziskového sektoru, místních podnikatelů a absolventů programu.

Školení a klub absolventů

Součástí programu Připoj se je i neformální vzdělávání v podobě zážitkových školení, které organizuje společnost Česká cesta a Prázdninová škola Lipnice.

Absolventi jednotlivých ročníků si založili vlastní klub s názvem Alumnik, jehož cílem je podpora nových účastníků programu, a to v podobě různých konzultací, školení a propojování účastníků mezi sebou. Alumnik ale vedle toho také rozvíjí své vlastní projekty na národní, ale i mezinárodní úrovni. Většinou se zaměřují na podporu účasti mladých lidí na životě komunity a na podporu pozitivního rozvoje mladých lidí celkově.

FOTO: Program Připoj se/Make a Connection

V rámci programu se organizují i zážitková školení, Zdroj: pripojse.cz

Klub Alumnik se líbí i ředitelce NROS Haně Šilhanové: „Těší nás fakt, že mladí lidé mají chuť a zájem s námi spolupracovat i po skončení svých vlastních projektů. O tom, že náš program je mladým lidem šitý na míru a rádi se do něj vrací, svědčí kromě absolventských aktivit i počet týmů, které s naší podporou chtějí realizovat své projekty i podruhé. Jsme rádi, že mladé dobrovolníky tak motivujeme.“

Bude zájem stoupat i s dalším ročníkem?

Program se stává mezi mladými lidmi stále oblíbenější, o čemž svědčí i 203 přihlášených projektů do minulého 9. ročníku, který proběhl na jaře tohoto roku. Ohledně dalšího ročníku nastanou pravděpodobně nějaké změny v partnerech celého programu, a není tedy ještě jasné, jak to bude celé vypadat. Na Topzine.cz vás budeme informovat hned, jak budou oficiálně zveřejněny podrobnosti dalšího ročníku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Program Připoj se/Make a Connection ví, jak zapojit mladé lidi do dění kolem sebe