Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Program Letní filmové školy 2013 nabídne nacismus i zombíky

Martin Peška

Martin Peška

11. 4. 2013

Letní filmová škola v Uherském Hradišti (LFŠ) přinese osm ikonických zombie snímků ze 30. let minulého století i sekci věnovanou nacistické ideologii a propagandě. Festival se bude konat od 26. července do 3. srpna.

FOTO: Letní filmová škola Uherské Hradiště - ilustrační foto

39. ročník Letní filmové školy se v Uherském Hradišti uskuteční na přelomu července a srpna. Foto: Marek Malůšek, LFŠ

Program LFŠ se skládá opět z šesti sekcí. Jedna z nich nabídne divákům v Uherském Hradišti za osobní účasti režiséra premiéru zrestaurovaného filmu Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, natočeného v roce 1968.

Tématy přehlídky se vedle legendárních zombie filmů, jako jsou například Úsvit mrtvých režiséra George A. Romera či Zombi 2 od Licua Filciho, letos stane rok 1933 a nacistická ideologie šířená prostřednictvím filmů režisérů Hanse Steinhoffa či Leni Riefenstahlové.

„Sekce, věnovaná tomuto nechvalnému výročí, se snaží představit různé tváře soudobé angažované produkce a vedle filmových titulů přinese i bohatý doprovodný program, mapující mimo jiné i pohled současných německých historiků na toto období,“ uvedli dnes na tiskové konferenci organizátoři.

Představena bude i Zlatá éra Hollywoodu. Promítat se budou filmy nejvýznamnějších tvůrců a hvězd z let 1930–1945 a dojde také na tematické přednášky a výstavu fotografií.

The YouTube ID of p22n5Hdd is invalid.

Sekce němých filmů s živým hudebním doprovodem bude patřit tvorbě českého rodáka Georga Wilhelma Pabsta, jehož filmy se vyznačují silným důrazem na psychologii postav a vystavování ženských hrdinek těžkým životním situacím.

Přijede i skladatel filmové hudby oceněný Oscarem

Na tiskové konferenci byli představeni i hosté festivalu. Mezi ty, kteří přislíbili svou účast, patří oceňovaný tvůrce uměleckých filmů Pedro Costa, oscarový skladatel filmové hudby Jan A. P. Kaczmarek a německý filmař Christian Petzold.

LFŠ nabídne doprovodné akce  například koncerty kapel Psí vojáci, Umakart či zpěváka Dana Bárty nebo divadelní program soustředěný do šapitó Kabinetu MÚZ, které nabídne řadu představení a performancí.

Letní filmová škola je v současnosti nejnavštěvovanějším nesoutěžním filmovým festivalem v Česku, jehož pořadatelé si kladou za cíl rozšiřovat obzor především mladšího publika z řad studentů středních a vysokých škol.

Vstupné v podobě akreditací bude v předprodeji na webu lfs.cz od pátku 12. dubna a návštěvníky vyjde od 250 do 1400 korun. Cena je závislá na počtu strávených dní na festivalu i případné platbě předem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Program Letní filmové školy 2013 nabídne nacismus i zombíky