Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Program festivalu Finále nabízí zábavu pro velké i malé

Redakce

Redakce

17. 4. 2010

krvavy-roman-1Letošní program filmové přehlídky Finále (Plzeň, Praha) úspěšně mapuje českou tvorbu za posledních 50 let a svou diverzitou zaujme snad každého. Na co přesně se v týdnu od 18. do 24. dubna můžeme těšit?

Zdroj: distributor

Finále Zdroj: distributor

Značná část programu je věnována celovečerákům a dokumentům minulého roku. Pokud jste některý nestihli v kině nebo se do kin vůbec nedostal, teď máte možnost to dohnat a třeba si i zkusit tipnout, jaký film si letos zaslouží Zlatého ledňáčka, hlavní cenu festivalu.

Ani minulé století ale nebude ošizeno. Festivalová pocta bude věnována Drahomíře Vihanové, Petru Čapkovi a Karlu Zemanovi. 70. léta sice pro Čechy znamenala umělecký útlum, výběr toho nejlepšího z roku 1970 však představí snímky vzniklé navzdory své době.

Zdroj: distributor

Návrat idiota Zdroj: distributor

Válka, děti a underground

Jiná kapitola bude zase věnována českému válečnému filmu. A nezapomeňme ani na Zapadlá arcidíla, programovou sekci s podtitulem neprávem pozapomenuté snímky. Dalším často opomíjeným fenoménem je už ze své podstaty český underground, do jehož filmové, literární i hudební tvorby festival svým návštěvníkům umožňuje nahlédnout.

I ti nejmenší diváci si přijdou na své – jedna sekce je věnovaná jen a pouze Večerníčkům. Není divu, kluk s papírovou čepicí, co ukládá děti ke spaní již několik generací, totiž letos slaví 45 let.

Stránky festivalu Finále

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Program festivalu Finále nabízí zábavu pro velké i malé