×
TOPZINE.cz

Program au-pair přináší jazykové zlepšení i kulturní šok. Troufnete si?

FOTO: Au-pair

Chcete se zlepšit v cizím jazyce, ale peněz nemáte nazbyt? Atraktivní příležitost přináší program au-pair. Seznámíte se s kulturou i lidmi jiné země a získáte neocenitelnou zkušenost.

Práce au-pair obnáší hlídání dětí, ale i drobné domácí práce, Zdroj: sxc.hu

Náplní práce au-pair je hlídání dětí a drobné práce v domácnosti. Většinou bydlí u hostitelské rodiny, kde se zdrama stravuje a dostává týdenní kapesné. Odpracované hodiny záleží na domluvě, v některých státech jsou dané zákonem. Vždy se řiďte pravidlem, že skutečnost bývá horší než představy. Svůj pracovní pobyt v cizině si příliš neidealizujte. Uvědomte si, že se musíte přizpůsobit cizí rodině a jejím návykům.

Běžné požadavky (mohou se lišit dle jednotlivých zemí)

 • Bezdětná/ý dívka/chlapec
 • Věk 18–30 let
 • Čistý trestní rejstřík
 • Znalost jazyka na komunikativní úrovni

Rodina nesmí au-pair bránit v návštěvě jazykových kurzů. Ty jsou v některých zemích povinné. Než nasednete do letadla a vydáte se poznávat cizí zemi, dobře se informujte o tamějších zákonech. Některé státy (například USA) stanovují přesná pravidla pro au-pair a agentury zajišťující jim práci. Zjistěte si, zda potřebujete vízum.

Agentura pomůže s administrativou, bere si ale peníze

Pokud se rozhodnete využít při hledání rodiny agenturu, počítejte s poplatkem. Ten je závislý na délce pobytu a dané agentuře. Vyřídí za vás ale administrativu a pomůže s vyřizováním případného víza.

Chcete-li se vydat na zkušenou na vlastní pěst, ušetříte peníze, ale ne práci. Na internetu si můžete najít rodinu, nebo vložit vlastní žádost a rodina vás kontaktuje sama. Vždy si ji ale dobře prověřte, chtějte znát podrobnosti práce a proč exau-pair odešla.

Nikdy nezapomeňte uzavřít smlouvu, o kterou se v případě nouze budete moci opřít.

Au-pair vs. au-pair plus

Pokud si myslíte, že slůvkem plus se nic nemění, jste na omylu. Au-pair plus pracuje denně více hodin a jsou na ni kladeny větší požadavky. Častější babysitting a méně volna je kompenzováno vyšším platem.

Babysitting je večerní hlídání dětí. Rodina ho smí po au-pair vyžadovat maximálně třikrát týdně, po au-pair plus i víckrát. Vždy záleží na domluvě.

Pokud s penězi od hostitelské rodiny nevystačíte, můžete si přivydělávat i jinde. Rodina by vám bránit neměla. Je ale slušností ji o vedlejšáku informovat.

Zdravotní pojištění = jistota

V zemích Evropské unie si vystačíte s pojištěním, které platíte v České republice. Dostane se vám stejné péče jako občanům země. Vždy ale počítejte s dalšími výdaji, které s sebou případný úraz přináší. Jistotou vám bude zdravotní připojištění, které si raději zařiďte, i když vyrážíte jen na letní prázdniny.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Program au-pair přináší jazykové zlepšení i kulturní šok. Troufnete si?

 1. Ahoj :)
  Pokud si chcete zlepsit cizi jazyk, tak aupair-pobyt muzu urcite doporucit.
  Ja osobne jsem zadny kulturni sok nezazila, spis byly ty prvni dva tydny trosku narocne, protoze na vas padne plno novych informaci.
  Já jsem si svoji rodinku nasla pres :) Skypovala jsem si s nima a po 2 tydnech jsem se rozhodla vyjet.
  U Aupair Village máš možnost vytvořit si zadarmo osobní profil, který slouží k zprostředkování au pair a vyhledávání milé hostitelské rodiny.
  Tak hodne stesti vsem ostatnim :)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..