Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Program au-pair přináší jazykové zlepšení i kulturní šok. Troufnete si?

Redakce

Redakce

7. 3. 2012

Chcete se zlepšit v cizím jazyce, ale peněz nemáte nazbyt? Atraktivní příležitost přináší program au-pair. Seznámíte se s kulturou i lidmi jiné země a získáte neocenitelnou zkušenost.

FOTO: Au-pair

Práce au-pair obnáší hlídání dětí, ale i drobné domácí práce, Zdroj: sxc.hu

Náplní práce au-pair je hlídání dětí a drobné práce v domácnosti. Většinou bydlí u hostitelské rodiny, kde se zdrama stravuje a dostává týdenní kapesné. Odpracované hodiny záleží na domluvě, v některých státech jsou dané zákonem. Vždy se řiďte pravidlem, že skutečnost bývá horší než představy. Svůj pracovní pobyt v cizině si příliš neidealizujte. Uvědomte si, že se musíte přizpůsobit cizí rodině a jejím návykům.

Běžné požadavky (mohou se lišit dle jednotlivých zemí)

  • Bezdětná/ý dívka/chlapec
  • Věk 18–30 let
  • Čistý trestní rejstřík
  • Znalost jazyka na komunikativní úrovni

Rodina nesmí au-pair bránit v návštěvě jazykových kurzů. Ty jsou v některých zemích povinné. Než nasednete do letadla a vydáte se poznávat cizí zemi, dobře se informujte o tamějších zákonech. Některé státy (například USA) stanovují přesná pravidla pro au-pair a agentury zajišťující jim práci. Zjistěte si, zda potřebujete vízum.

Agentura pomůže s administrativou, bere si ale peníze

Pokud se rozhodnete využít při hledání rodiny agenturu, počítejte s poplatkem. Ten je závislý na délce pobytu a dané agentuře. Vyřídí za vás ale administrativu a pomůže s vyřizováním případného víza.

Chcete-li se vydat na zkušenou na vlastní pěst, ušetříte peníze, ale ne práci. Na internetu si můžete najít rodinu, nebo vložit vlastní žádost a rodina vás kontaktuje sama. Vždy si ji ale dobře prověřte, chtějte znát podrobnosti práce a proč exau-pair odešla.

Nikdy nezapomeňte uzavřít smlouvu, o kterou se v případě nouze budete moci opřít.

Au-pair vs. au-pair plus

Pokud si myslíte, že slůvkem plus se nic nemění, jste na omylu. Au-pair plus pracuje denně více hodin a jsou na ni kladeny větší požadavky. Častější babysitting a méně volna je kompenzováno vyšším platem.

Babysitting je večerní hlídání dětí. Rodina ho smí po au-pair vyžadovat maximálně třikrát týdně, po au-pair plus i víckrát. Vždy záleží na domluvě.

Pokud s penězi od hostitelské rodiny nevystačíte, můžete si přivydělávat i jinde. Rodina by vám bránit neměla. Je ale slušností ji o vedlejšáku informovat.

Zdravotní pojištění = jistota

V zemích Evropské unie si vystačíte s pojištěním, které platíte v České republice. Dostane se vám stejné péče jako občanům země. Vždy ale počítejte s dalšími výdaji, které s sebou případný úraz přináší. Jistotou vám bude zdravotní připojištění, které si raději zařiďte, i když vyrážíte jen na letní prázdniny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Program au-pair přináší jazykové zlepšení i kulturní šok. Troufnete si?