Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na SŠ

Profil: Gymnázium, škola života

Redakce

Redakce

23. 2. 2011

Konec základky se blíží a ty stále nevíš, jaký je tvůj další životní úděl? Nebo jsi již teď přesvědčen, že chceš být jednou studentem konkrétní vysoké školy? Tak běž na gympl, tam tě dobře připraví.

I na gymplu si ještě stihnete malovat, Zdroj: sxc.hu

Všeobecné gymnázium. Zní to vznešeně, ale taky vám to moc neřekne. A to je přesně ono. Gymnázium volně navazuje na základní školu. I když je humanitně nebo přírodopisně zaměřené, naleznete tu předměty jako je fyzika, matematika, čeština, chemie, český jazyk a literatura nebo jazyky. Žádného předmětu se zkrátka nezbavíte. Obtížnost se samozřejmě zvýší. Ale bát se nemusíte.

Výhody a nevýhody

Toto čtyřleté (osmileté) studium (v nejlepším případě ukončené maturitou) je tak obecné, protože se počítá s tím, že po jeho absolvování plánujete vysokou či vyšší školu. Proto není nijak zaměřeno a probíraná látka je ze všech koutů věd. Dává pak možnost rozhodnout se pro jakýkoli typ vysoké školy, což je obrovská svoboda. Otázkou zůstává, co s gymnáziem bez dalšího studia…

Během studia pak zjišťujete, které předměty vás baví nebo které vám zrovna dvakrát radost nedělají, a podle toho si vyberete semináře. Gymnázia je většinou otevírají pro třetí a čtvrté ročníky. Semináře jsou ještě podrobnější, takže vás připraví nejen na maturitu, ale také na vysokou školu.

V každém větším městě naleznete nějaký ten gympl. Některé školy mají i díky tradici vysokou prestiž. Ty nejstarší pochází už z dob Rakouska-Uherska.

Ilustrační obrázek, Zdroj: sxc.hu

Gymnázia vlastně nabízí další čtyři roky na to, abyste zjistili, co chcete v životě dělat. Někdy je cesta snadná a vy si ve druhém ročníku na hodině biologie řeknete: bude ze mě botanik. Zvolíte si biologický seminář a od té doby bude vaším největším přítelem rozkvetlá louka a zarostlý les. Pro někoho je zase maturita přede dveřmi a on zjistí, že vlastně neví. Výhodou je, že díky všeobecnému přehledu, který by vám gympl dát měl, můžete vyrazit prakticky kamkoli.

Léta na gymplu jsou fajn. Učení je sice hodně, ale právě to vás naučí se učit, což je pro další studium nezbytné. Říká se, že gymnazisté jsou budoucí elitou národa. Proto nebuďte skromní a nešetřete ambicemi. A když už nic jiného, budete mít opravdu dobrý přehled o světě :)

V článku o osmiletých gymnáziích si přečtěte, že ani ta nemusí být vždy nejlepší volbou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Profil: Gymnázium, škola života