Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Prodloužený víkend v NY pokračuje! Seznamte se se Sochou Svobody a 5th Avenue

Šárka Braumová

Šárka Braumová

25. 12. 2010

!SPECIÁL!V minulém díle jsme se podívali přímo do centra New Yorku, na Times Square. Dnes je na programu slavný Brooklynský most, Broadway nebo Central Park. To a mnohem více v dnešním putováním za krásami New Yorku.

FOTO: Socha Svobody

Socha Svobody, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Hned po snídani vyrážíme na další putování po New Yorku. Naše cesta začíná u Brooklyn Bridge, jednoho z nejstarších mostů ve Spojených státech. Vede přes řeku River East, která spojuje dvě části města – Manhattan a Brooklyn. Jeho stavba byla započata roku 1870 a o 13 let později byla dokončena. Při jeho rekonstrukci byl v pilíři objeven protiatomový kryt, vybudovaný v průběhu studené války.

Na mostě byla vystavěna i nadzemní dráha a koleje pro tramvaje, ale vzhledem ke zvýšení dopravy se provoz omezil a dráhy se zrušily. Dnes je Brooklyn Bridge rozdělen na tři části, dvě boční slouží k automobilové dopravě a prostřední cyklistům a chodcům.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/brooklyn_bridge/]

Paní s pochodní v ruce

Socha Svobody, symbol Ameriky. Převážně kvůli ní se turisté do NY sjíždějí. Měří 93 metrů a váží 205 tun. V pravé ruce drží pochodeň, v levé Deklaraci nezávislosti s vyrytým datem 4. července 1776. U nohou jí leží rozseknutá pouta, představující otrokářství.

Pokud si chcete Sochu Svobody prohlédnout blíže, čeká vás dlouhá fronta v přístavu, odkud vyplouvá trajekt na Ellis Island. Cesta na Liberty Island, kde socha stojí, vás vyjde na 12 nebo 20 dolarů, podle toho, jestli budete chtít sluchátka s namluveným komentářem.

Od teroristických útoků v roce 2001 byl však uzavřen ochoz s výhledem z koruny. Proto většina lodí pořádá pouze výletní okruh kolem ostrova Sochy Svobody. Z druhé strany Sochy se nacházejí pouze obchody s přemrštěnými cenami suvenýrů. Odtud se vám však za dobrého počasí naskytne nádherný pohled na celý Manhattan.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/statue_of_liberty/]

Divadlo rovná se Broadway

Původně indiánská stezka, dnes slavná třída činoherních a muzikálových divadel. V divadelním okrsku se nachází 39 stálých scén, což se odráží i ve výdělcích. Roční obrat se pohybuje v řádech několika miliard dolarů. V roce 2005 byla dokonce účast na divadelních představeních rekordní, čítala 12 milionů návštěvníků. Nejznámější Majestic Theatre uvádí od roku 1988 pravidelně úspěšný muzikál Fantom opery, který překročil již 8 000 repríz.

FOTO: Broadway, divadlo Majestic Theatre

Broadway, divadlo Majestic Theatre, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

S tučným kontem na 5th Avenue

Luxusní, elegantní, noblesní a především drahá. Pátá Avenue patří mezi nejdražší obchodní zóny na světě. Najdete zde takové značky jako – Louis Vuitton, Tiffany & Co, Loro Piano, Valentino nebo F. A. O. Schwartz. To je jen malý výčet butiků nejznámějších světových značek. Kromě obchodů se na 5th Avenue pořádají různé oslavy, jako je například Den svatého Patrika.

V okolí na vás čekají i známé památky. Ulice začíná na náměstí – Washington square, pokračuje okolo Grand Army Plaza, New York Public Library, St. Patrick´s Cathedral, Rockefeller Center, Guggenheimovo muzeum nebo nabízí krásný výhled na rozsáhlou odpočinkovou zónu v New Yorku, na Central Park.

Centrální zelený relaxační park

Jeden z největší městských parků ve Spojených státech navštíví každoročně okolo 25 milionů lidí. I přesto, že leží v srdci Manhattanu, zachoval si svůj půvab a stal se vyhledávaným odpočinkovým místem. V Central Parku najdete rybníky, louky, lesíky a dokonce malou zoologickou zahradu. Zajímavostí je i napodobenina středověkého hradu Belvedere Castle nebo Terasa Bethesda, kterou lemují řezby představující čtyři roční období. Romantika Central Parku je nepopsatelná.

Není divu, že je vyhledávaným místem pro svatební obřady. Mezi nejoblíbenější patří Conservatory Garden, kde na jaře rozkvétá 20 tisíc tulipánů. Pokud máte o svatbu zájem, rezervujte si svůj obřad co možná nejrychleji. Tato soukromá zahrada je zamluvena na měsíce dopředu.

Kromě svatebních obřadů je Central Park oblíbeným místem filmařů. Vzpomeňte si na slavné scény z filmů jako je Podzim v New Yorku, Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, Muži v černém, Madagaskar a mnoho dalších, které zde byly natočeny.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/central_park/]

Dnešní den uběhl jako voda a my se unaveni vracíme zpátky na hotel. Máme před sebou poslední den v New Yorku. Těšte se s námi na výhled z Empire State Building a Chrysler Building, projdeme se finančním centrem Wall Street a zavzpomínáme na Grand Zero. To vše v závěrečném putování po New Yorku.

Čtěte také: První den v New Yorku

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodloužený víkend v NY pokračuje! Seznamte se se Sochou Svobody a 5th Avenue