Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Prodloužený víkend v NY je třeba zakončit stylovým pohledem na celé město

Šárka Braumová

Šárka Braumová

15. 1. 2011

FOTO: západ slunce nad ManhattnemMáme za sebou opravdu náročný víkend. Prošli jsme nejznámější památky New Yorku. Před námi je poslední den, ale pořád ještě máme co vidět. Tak na nic nečekejme, Empire State Building, Wall Street, Metropolitan Museum of Art a další na nás čekají v závěrečním dílu našeho speciálu o New Yorku.

FOTO: západ slunce nad Manhattnem

západ slunce nad Manhattanem, Foto: Šárka Braumová,Topzine.cz

Vzhůru k oblakům

Takový pocit ve vás vyvolá nejvyšší budova New Yorku. Empire State Building najdete na křižovatce 5th Avenue a West 34 Street. Má 102 pater a dosahuje výšky 448 metrů i s anténou. V 86. patře se nachází vyhlídka, kam vás během minuty vyveze výtah. Tedy pokud si vystojíte frontu na lístek, který stojí okolo 20 dolarů a následně vyčkáte na pokyn uvaděče, jenž pouští návštěvníky do výtahu. Další rozhledna je umístěna i v posledním patře, musíte si však zakoupit další lístek. Zajímavostí je vrchol Empire State Building, který mění barvy podle oslav či svátků.

Další známou výškovou budovou je Chrysler Building. Stal se symbolem města především díky své charakteristické špičce, která váží 30 tun a skládá se ze sedmi postupně se zmenšujících oblouků. Na 71. patře je vybudovaná vyhlídka. Interiér je ozdoben egyptskými motivy a stěny obloženy mramorem a jantarem.

Chrysler Building se proslavila i ve filmech. V Godzille do ní narazí raketa, v Armagedonu meteorit a ve filmu Spiderman na ní přeskočí hlavní hrdina.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/empire_state_building/]

Finanční čtvrť

Snad nejznámější finanční čtvrť světa Wall Street se stala sídlem americké burzy New York Stock Exchange. Od svého založení v roce 1817 se těšila velkému rozkvětu, za jediný den se podařilo směnit i milion akcií. Až do osudného černého čtvrtku, kdy se ceny akcií zhroutily. Wall Street nepřehlédnete. Budovu burzy zdobí obrovská americká vlajka a naproti se nachází budova Federálního rezervního fondu v čele se sochou George Washingtona.

Na rohu Wall Street je vystavěn Kostel svaté trojice (Trinity Church). Historická novogotická stavba, postavená v roce 1697, se tísní mezi ocelovými mrakodrapy a vypadá, jako by ji sem postavili omylem. Uvnitř na vás ale dýchne dávná minulost a rázem zapomenete, že kolem vás je rušné velkoměsto.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/wall_street/]

Užitečné informace

  • Letenka do NY stojí okolo 20 tisíc, proto promyslete i výlety do jiných měst USA či Kanady. Naplánovat v New Yorku například cestu k Niagárským vodopádům není problém.
  • Vízum již není třeba, stačí biometrický pas a vyplněný formulář ESTA. Budou vám také brány otisky prstů.
  • Pro cestu z/na letiště využijte airtrain a metro, vyjde vás podstatně levněji než taxík.
  • Hotel si vybírejte na okraji města, příjemně si odpočinete od ruchu velkoměsta a ušetříte
  • Po městě se pohybujte výhradně pěšky a metrem, jedna cesta MHD stojí 2 dolary. Jízdenky koupíte přímo ve stanicích.

Ground Zero

Do historie města se 11. září zapsalo tragickou událostí.  Světové obchodní centrum, pracoviště tisíce američanů a oblíbené výletní místo turistů se stalo obětí teroristického útoku. Do dnešního dne je místo obklopeno květinami a svíčkami. Bohužel i tady se projevuje povaha člověka. Kolem Ground Zero se pohybují prodavači a nabízejí různé fotky, videozáznamy a upomínkové předměty z místa tragédie.

FOTO: Ground Zero

Ground Zero, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Když už byly ty Vánoce …

Největší a nejznámější vánoční strom se každoročně rozsvítí v Rockefellerově centru. Komplex několika mrakodrapů o celkové rozloze 11 akrů v sobě ukrývá zahrady Channel Gardens, kde najdete zmíněný strom. Součástí je i v zimním období veřejné kluziště, které se v létě mění v kavárnu pod širým nebem.

Kapka historie

Na okraji Central Parku leží největší muzeum v USA – Metropolitan Museum of Art. Ve své stálé sbírce má okolo 2 milionů uměleckých prací. Díla Vermeera, Rembrandta, impresionistů, sochy, antické a egyptské artefakty, renesanční díla a mnoho dalších najdete na půdě muzea, kterému Newyorčané přezdívají Met.

FOTO: Metropolitan museum of Art

Metropolitan museum of Art, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Poslední den v NY končí. Prodloužený víkend utekl jako voda a nás čeká návrat. Návrat z města, které je jiné než ostatní a v každém zajisté zanechá svou stopu. A proto se loučím stylově se slovy : „Na shledanou, New Yorku, ještě se uvidíme…“

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Čtěte také:

Prodloužený víkend v New Yorku začíná vždy na Manhattanu a Times Square. Pojďte s námi na procházku

Prodloužený víkend v New Yorku pokračuje! Seznamte se se Sochou Svobody a 5th Avenue

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodloužený víkend v NY je třeba zakončit stylovým pohledem na celé město