Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Prodloužený víkend v Edinburgu? To je hlavně spousta zeleně a památek

Hana Chytrá

Hana Chytrá

2. 7. 2010

Hlavní město Skotska asi netřeba představovat. Edinburg vždy byl a bude nejen kulturním centrem celého Skotska, ale především krásným městem plným zeleně a romantických zákoutí.

Pohled na město, Foto: Hana Chytrá

Eurovíkend?

Do Edinburgu létá z České republiky dnes bohužel jen jedna letecká společnost, ale pokud si letenky obstaráte včas, určitě vás to finančně nezruinuje. Let trvá přes dvě hodiny a stačí vám pouze občanka. Jelikož v Anglii platí stále libry, je potřeba mít sebou dostatečnou hotovost, ceny jsou pro nás bohužel stále trochu vyšší. Létá se zpravidla jednou denně a letenka vyjde zhruba na dva až tři tisíce korun.

Hrad, opatství – ke všemu Vás zavede Královská míle

Pokud máte v plánu hlavně památky, Staré město je pro vás to pravé. Určitě nesmíte vynechat tzv. Královskou míli, která vede centrem Starého města, od hradu až k Holyroodskému opatství a paláci. Jedná se o sít několika ulic – Castle Esplanade, Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate a Abbey Strand  a je ve skutečnosti delší než 107 yardů, což je délka běžné míle. Původně byly kolem cesty postaveny velkolepé dřevěné budovy, které dostaly jméno po velkostatkářích. Tato tradice je na Královské míli vidět dodnes. Mezery mezi domy vyplňovaly velké zahrady, sloužící k chovu domácího dobytku.

Edinburgský hrad, Foto: Hana Chytrá

Procházka po Královské míli vás dovede k hradu na jedné straně a k Holyroodskému opatství na straně druhé. Edinburgský hrad je majestátná pevnost zbudovaná na vrcholku čedičové skály nazvané Castle Rock a zůstal královskou rezidencí až do počátku 17. století. Jako jedna z nejdůležitějších pevností skotského království byl dějištěm nejrůznějších historických a politických událostí. Oproti tomu Holyroodské opatství jsou dnes již jen ruiny dříve majestátního augustiniánského komplexu. Opatství je umístěno v základech královského paláce v Holyroodu a v době největšího rozkvětu, v 15. století zažilo desítky korunovací a církevních obřadů.

 

Zeleň v samém srdci Edinburgu

Pokud už budete mít kulturních památek dost, vydejte se pro změnu za těmi přírodními. Součástí Holyroodského parku je Arturovo sedlo, nejvyšší vrchol oblasti, který poskytuje přímo impozantní výhledy na krajinu a město. Při procházkách Edinburgem nejste nikdy daleko od zelených parků a míst s krásným, otevřeným výhledem na okolní krajinu a kopce.

Kousek dále, avšak ne zase tak daleko, je oblast Lothian. Je rozdělena na východní, západní a střední část a je  ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Ať se již jedná o klidné mořské pláže v Midlothianu či malebná zákoutí a romantické ruiny v  části východní.

Arturovo sedlo, Foto: Hana Chytrá

Hlavní letní lákadlo: Festivaly

Pokud se rozhodnete zavítat do skotské metropole v letních měsících, nenechte si ujít letní Edinburgský festival. Festival je dnes již skoro kultovní záležitost a nabízí především kulturní zážitek. Na festivalu se každoročně představí to nejlepší z kultury, divadla, hudby či literatury.

Park, Foto: Hana Chytrá

Kámen a zeleň

Edinburg působí jako krásně opracovaný kámen, zasazený do stále zelené krajiny. Procházky městem lze kombinovat s pikniky v parcích, posezením v malebné hospůdce, výšlapem na jeden z okolních kopců či opalováním se na jedné z  pláží na pobřeží. Edinburg je brána do Skotské vysočiny, stále zelených kopců na severu Anglie. Již v létech minulých byl hojně navštěvován básníky, umělci, ale i turisty z celé Evropy a nejinak je tomu i dnes.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodloužený víkend v Edinburgu? To je hlavně spousta zeleně a památek