Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Prodeje alb dramaticky klesly. Pocítili to Miley Cyrus i Elton John

Redakce

Redakce

10. 11. 2013

Otevřeně se začíná mluvit o obrovských propadech v prodeji hudebních nosičů. Hudební průmysl se bude muset začít přizpůsobovat novému zvyku posluchačů obracejících se k digitálnímu prodeji a streamovacím serverům.

FOTO: Katy Perry

Album Katy Perry se v posledních týdnech prodávala nejvíce- I tak to ovšem není žádná sláva. Zdroj: EMI

Světově největší americký hudební trh pocítil propad prodeje z 800 milionů (rok 2002) na současných 316 milionů. Jedná se o dlouhodobý trend, který však nevysvětluje náhlý propad prodejů minulého týdne. Ty spadly na nové minimum 4.49 milionů v předsvátečním období, kdy se vydává nejvíce. Prodejní jedničky alba Prism Katy Perry se prodalo méně než 300 000 kopií, i když je to stále více než 8 dalších titulů zahrnujících Pearl Jam nebo rappera Drakea.

Někteří věrní fanoušci fyzických nosičů shledávají dokonce těžkým takovéto nahrávky sehnat. Například alba Paula McCartneyho nebo Eltona Johna neuspěly v hledání komerční základny. Alba The Diving Board Eltona Johna se v prvním týdnu vydání prodalo pouhých 11 116 kusů.

Čím vším je toto způsobeno? Posluchači se odklánějí od klasických nosičů a dávají přednost digitálnímu stahování a hudebním streamům. V internetové době je to logické a formát desetiskladbového alba už nemá moc šancí. Potvrzuje to kritik a analytik hudebního průmyslu Bob Lefsetz: „Album umírá před našima očima.  Každého zajímají singly, nikdo nemá čas sedět a poslouchat více jak hodinovou produkci.“

Spotify – zkáza hudby?

Servery nabízející stream hudby zdarma či velmi levně, jako jsou YouTube nebo Spotify, mají za následek také 4% propad v oblasti stahování, poprvé od doby, kdy bylo před deseti lety spuštěno iTunes. Ačkoli umělci tvrdí, že tyto servery jim platí velice málo, streamování přispívá až 16 % k příjmům hudebního průmyslu.

Reportér Billboardu Ed Christman říká, že 2 000 streamů se rovná jednomu albu. Jedná se tedy o hudební kanibalismus? Zatím neexistují dostatečná data, která by to potvrzovala.

Trh se na takovéto změny musí připravit. Nyní se zavádí nová míra měření prodeje TEA (track equivalent albums), která počítá každý prodej deseti skladeb jako jednu desku. Pokud by se takto přepočítaly prodeje desky Miley Cyrus Bangerz, čítající 245 tisíc tradičních kopií, pak by se číslo vyšplhalo k 750 tisícům.

Kde hledat původ odklonu od tradičních nahrávek? Jedni obviňují nestřídmost některých nahrávek, které se díky příchodu CD mohly rozšířit na 80 minut, na rozdíl od LP poskytujících pouze 21 minut na každou stranu. Druzí tvrdí, že trh se tříští na mnoho hudebních žánrů, poskytuje množství špatných nahrávek, které se pak prodávají levně v obchodních řetězcích.

Může být však streamování hudby stejně výdělečné jako prodej alb? Frontman Radiohead Thom Yorke v tom má jasno: „Je to poslední zoufalý prd umírající mrtvoly“, který se takto vyjádřil k serveru Spotify.

Zájmy teenagerů se mění v řádu týdnů. A Bob Lefsetz se k vydávání alb vyjadřuje: „Pár lidí si ho koupí, poslechne a jsou spokojeni. Zbytek společnosti prostě čeká na hitový single… Budou přešlapovat na špičkách, luskat prsty a ptát se: ‚Co dalšího máte?‘.“ Napínání fanoušků udrží jejich pozornost dostatečně dlouho, aby se nakonec třeba vydali na koncert.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodeje alb dramaticky klesly. Pocítili to Miley Cyrus i Elton John