Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Prodejce hudby a filmů HMV končí. Může za to digitální distribuce

Jeden z předních gigantů v prodeji hudebních nosičů HMV tento týden potvrdil, že jde do konkurzního řízení. Aby firma ustála nelehkou finanční situaci, muselo by jí do rozpočtu přibýt alespoň 300 milionů liber. Částku ale banky odmítají poskytnout.

Vydavatelství HMV končí. V ohrožení je na 400 zaměstnanců. Zdroj: reprofoto PA

Vydavatelství HMV končí. V ohrožení je na 4000 zaměstnanců. Zdroj: reprofoto PA

„Krach se týká všech našich 250 poboček,“ stojí v tiskovém prohlášení firmy z minulého týdne. „HMV tak proto s okamžitou platností pozastavuje veškeré akcie na Stock Exchange London.“

Jako hlavní důvod krachu analytici uvádějí dlouhé otálení společnosti s přechodem na digitální prodej. Online obchodováním s hudbou je dnes totiž naprosto běžné a zároveň i nesrovnatelně výnosnější, jak potvrzují firmy Amazon a iTunes, které v digitální distribuci drží pomyslné prvenství.

Bývalý správce společnosti HMV Spencer Hickman uvedl, že v roce 2012 šlo ve Velké Británii 94% jejích příjmů z videí, 65% z her, přičemž z hudby to bylo pouhých 62%. “Jde o alarmující statistiku, které se bude třeba do budoucna postavit čelem,“ prohlásil.

Ačkoli společnost doufala, že jí aspoň trochu pomohou vánoční nákupy a výprodeje, bohužel se tak nestalo. Firma byla v mínusu už minulý rok, avšak prozatím se dařilo bankrotu vyhýbat například tím, že svým největším dodavatelům Universal Music, EMI či Warner Bros postoupila část akcií výměnou za levnější velkoobchodní cenu.

Nejasná budoucnost hudebního průmyslu

Jednou z největších obav pro muzikanty tak v současné době zůstává, jak zánik HMV může ovlivnit nezávislá vydavatelství. Řetězec byl totiž životadárným hlavně pro malé začínající kapely a umělce, kteří doufali v produkci své hudby na celosvětové úrovni.

Kromě nich jsou samozřejmě v ohrožení i všichni pracovníci v hudebním průmyslu, jak ostatně dokazuje případ společnosti HMV, která je nyní nucena propustit na 4000 zaměstnanců.

Firma HMV neboli His Master´s Voice byla předním britským prodejcem nejen v oblasti hudby, ale třeba i počítačových her. Řetězec vlastnil více než 200 obchodů, z nichž valná většina sídlila v Británii.

V šedesátých letech měla HMV mimo jiné hlavní zásluhy na zviditelnění liverpoolských Beatles, jejichž nahrávky předala do rukou větších vydavatelů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodejce hudby a filmů HMV končí. Může za to digitální distribuce