Menu
TOPZINE.cz
Sport

Proč trenér Růžička zůstává ve Slavii? Bez něj by šla ke dnu

Redakce

Redakce

10. 4. 2011

Úspěšnému trenérovi Vladimíru Růžičkovi přistála před několika dny na stole dost možná životní nabídka. Tříletou smlouvu mu k podpisu předložil ruský Avangard Omsk. Pohádkovou nabídku s ideálními podmínkami však Růžička odmítl a zůstává ve Slavii. Nezbývá než se ptát proč.

FOTO: Hokejový trenér Vladimír Růžička

Hokejový trenér Vladimír Růžička při debatě s rozhodčím Zdroj: youtube.com

Podmínky byly doslova pohádkové. Už jen fakt, že Omsk je jeden z nejlepších týmů v druhé nejlepší hokejové lize světa, je lákavý. Plusovým bodem je i početná česká kolonie v čele s hokejovou megastar Jaromírem Jágrem a ostrostřelcem Romanem Červenkou. Růžička by měl navíc volnou ruku ve výběru pěti posil. To vše podtrženo nezanedbatelnou sumou na výplatní pásce. Růžička však ideální nabídce dokázal odolat. Při prozkoumání faktů však zjistíme, že neměl na výběr.

Růžička má ve Slavii na starosti všechno

Jak už Růžička avizoval, ve Slavii má na starost téměř vše. Jeho působení sahá od manažerských funkcí, přes A tým až po slávistickou mládež. Věřím, že na většinu z funkcí by ve Slavii našli za Růžu adekvátní náhradu. Ovšem na trenérský post by schopnou náhradu nenašli! Dost možná by žádný jiný trenér s těmito hráči v týmu vyhrávat nedokázal.

Růžička si tým jako generální manažer poskládal sám. Některé hráče přivedl pro jejich hokejové umění. Jiným nabídl šanci především kvůli známostem s jejich otci, kteří kdysi hrávali hokej. Navzdory tomu, že někteří hráči nejsou kvalitní, je dokázal zapracovat do sestavy a úspěšně s nimi kráčet českou hokejovou extraligou.

Hokejový boss a jeho podivná slávistická sestava

Trnem v oku jsou synové bývalých skvělých hokejistů. Není náhodou, že se jich v klubu Slavie sešlo hned několik. Přeci jen každý bývalý hráč, kterého má Růžička za zády, je v hokejovém zákulisí jen k dobru. Ale upřímně, který z hráčů Micka, Jelínek, Doležal a Jaškin by v týmu po odchodu Růžičky zůstal? Opravdových kvalit dosahuje jen osmnáctiletý Jaškin. Zbylí jmenovaní podávají průměrné výkony a troufám si říct, že by se ztratili i ve druhé nejvyšší soutěži.

Růžička by také nemohl odejít kvůli svému synovi. Od mládí ho vodí za ručičku, jinak by Vladimír Růžička mladší hokejovou extraligu dospělých zřejmě nikdy nehrál. Jeho výkony jsou bídné a nebýt proměněných samostatných nájezdů, na které ho otec posílá, byl by v týmu navíc.

Bez Růžičky by to nešlo

Kdyby Vladimír Růžička nabídku Omsku přijal, se Slavií by byl konec. Nový generální manažer by musel slávistickou kabinu osvěžit několika zvučnými posilami, protože se stávajícím týmem by si ani sebelepší kouč nevěděl rady. Navíc málokterý trenér by dokázal slávistickou partu téměř každou sezónu dovést do play-off. Slavia by také přišla o řadu sponzorů. Vždyť momentálně je Vladimír Růžička hlavní tváří klubu a jednoznačně nejobletovanější osobou sešívaných.

Tým Slavie v momentálním složení může úspěšně vést jen excelentní kouč. A tím Vladimír Růžička nepochybně je. Ví, jak má hráče fyzicky a takticky připravit, aby z boje odcházeli jako vítězové. Především tyto dva aspekty jsou hlavním důvodem slávistických úspěchů. Dobře zvolená taktika, kterou hráči, vděční za nabídnutou šanci, do puntíku plní. A výborná fyzická kondice. V tom je Slavia o krok napřed.

Excelentní kouč povede Slavii i v příštích sezónách

Vladimír Růžička neměl v rozhodování na výběr. Kdyby Slavii opustil, klub by strádal a za tři roky by mohl bez Růžičky výrazně ustoupit z dobytých pozic na hokejové mapě České republiky. Růžička má v Praze podepsanou sedmiletou smlouvu a odchodem by se jeho plány, postupně budovat kvalitní tým, rozplynuly. Ochuzena by však nezůstala jen Slavia, ale celá extraliga. Těžko si ji představovat bez tak výrazné osoby, kterou kouč Slavie nepochybně je.

Přednost před kvalitním týmem plným zvučných jmen dostal tým bezejmenných. Přednost před zvučnou KHL dostala česká hokejová extraliga. Přednost před cizím klubem dostal klub, kde je trenér a manažer jako doma. Jakoby chtěl lidem a sobě nadále dokazovat, jak skvělým trenérem je. Místo ideálního týmu v čele s Jágrem zůstal v klubu, kde hvězdy téměř nemají. Ale proč ne? Když na to má. Z trenérské lavičky dokáže úspěšně vést dobrý tým každý, průměrný málokdo a špatný Vladimír Růžička.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč trenér Růžička zůstává ve Slavii? Bez něj by šla ke dnu