Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Proč nás bolí hlava a jak s tím bojovat?

Redakce

Redakce

2. 3. 2011

Bolest hlavy si už určitě vytrpěl každý z nás. Zákonitě přichází v situacích, kdy ji nejméně potřebujeme. Psychický nátlak, únava, vyčerpanost, stres – to jsou nejčastější příčiny bolestí hlavy. V horších případech může být bolest způsobena migrénou, která má mnohem horší průběh.

Bolesti hlavy můžeme rozdělit na dvě skupiny. Primární bolest je reakcí na nějaký spouštěč, je samostatnou nemocí a nedoprovází ji žádné jiné onemocnění. Do primárních bolestí řadíme tenzní bolest hlavy, cluster headache (extrémní bolest hlavy) a migrénu. Druhou skupinou jsou sekundární bolesti hlavy, které jsou vždy symptomem jiného onemocnění (hypertenze, záněty atd.).

Co ji způsobuje?

Příčin bolestí hlavy je skutečně mnoho a nejsou snadno rozeznatelné. U sekundárních bolestí hlavy je velice těžké diagnostikovat příčinu, protože většina onemocnění jako rýma, záněty nervů, kloubů, zubů apod. mají bolest hlavy jako vedlejší příznaky. Je doprovázena i při nemocech pohybového aparátu, páteře nebo kloubů.

Klasická tenzní bolest (napětí svalstva) bývá spojena s psychikou a se zvýšeným napětím svalstva hlavy a šíje. Tenzní bolest hlavy může být také odpověď organismu na únavu, stres, pokles energie nebo vyčerpanost. Také počasí může ovlivňovat bolesti hlavy. Prudké výkyvy teplot či náhlé změny tlaku dokáží nepříjemně potrápit nejednoho z nás.

Zdroj: Sxc.hu

Tenzní bolest hlavy se projevuje jako tupá rozpínavá bolest, při které cítíme tlak na temeni a v týlu nebo tepavou a pulzující bolest v určitých místech hlavy. Může být doprovázena motáním hlavy, sníženou koordinací nebo tlakem za okem, na spáncích apod.

Bolest hlavy nebo migréna?

Migréna je její těžší formou, jíž trpí asi 10% populace. Ve většině případů migrénou trpí ženy, bývá často dědičného charakteru. U mužů je silná bolest hlavy způsobena přetížením organismu a problémy s krční páteří. Také požíváním alkoholických nápojů a nevhodných potravin přispíváme k silnějšímu průběhu migrény.

Migréna může trvat 4 – 72 hodin, přičemž její délka má tendenci se postupem času prodlužovat. K běžným příznakům patří nevolnost až zvracení. V průběhu migrény je člověk neschopný práce, protože organismus se dostává do absolutního energetického kolapsu, kdy je naprosto vyčerpaný a unavený.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

První den migrény bývá zpravidla nejhorší. Další dny by měla bolest hlavy spolu s únavou ustupovat. Velkou roli v četnosti migrény hraje celková psychická odolnost. Pokud nastane psychicky těžké období, záchvaty migrény se mohou dostavit až třikrát za týden a další až za několik měsíců nebo vůbec. Mezním rokem věku je 55 let, od této doby se migréna vyskytuje minimálně.

Léčba bolestí hlavy

Na léčbu tenzních bolestí hlavy je nejlepší klid, doplnění tekutin a spánek. Je naprosto zbytečné naše tělo dopovat analgetiky na utišení bolesti, když existuje forma, kterou nijak nezatěžujeme organismus. Pokud ale trpíte migrénou, je nejlepší navštívit lékaře.

Po vyšetření vám předepíše tzv. antimigrenikum. Užívání léků může být dlouhodobé především u pacientů, kteří záchvaty trpí často. Zvyšuje se tím prevence před nečekanými záchvaty. Dále je nutný klidový režim, uvolnění a spánek. Při bolestech hlavy od krční páteře pomůže také masáž zad a šíje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč nás bolí hlava a jak s tím bojovat?