Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Proč máme těhotenské deprese?

Klára Brázdová

Klára Brázdová

31. 1. 2019

Mnoho žen, které zažívají v těhotenství deprese, si myslí, že se z této malé přechodné depky dostanou samy. Opak je pravdou. Deprese je nemoc, se kterou vám pomůže pouze odborník. Co je vlastně těhotenská deprese, čím se projevuje a jak se radovat z přítomnosti miminka, zjistíte v následujícím článku.

Deprese v těhotenství přichází obvykle v prvním trimestru. Je poměrně obvyklým jevem, ale pokud máte vztah s partnerem v pořádku, měla by co nejdříve odeznít. Depresi způsobuje změna hormonální hladiny ve vašem těle. Vaše úzkostlivé stavy mají špatný vliv i na miminko.

Proč těhotenská deprese přichází?

S těhotenstvím přichází nová etapa života, dřívější maličkosti vám teď přijdou nejdůležitější na světě a naopak. Také víte, že v budoucnu budete více sama. V práci pomalu balíte věci a doma si chystáte výbavičku. Připravujete se na to, že budete většinu času doma s miminkem. Právě ten pocit samoty nechcete zažívat, nechcete mít budoucího tatínka stále v práci. To bývá nejčastějším důvodem vznikajících úzkostí.

Bodypainting, který odhalí zázrak těhotenství

Potřebujete odborníka

Když deprese propukne, sama si nepomůžete. Je potřeba vyhledat psychologa nebo psychiatra. Ten vám dá pár tipů a rad, jak se jí zbavit. Nezapomeňte, že deprese je opravdová nemoc a je potřeba, aby vám ji pomohl vyléčit odborník. Zlomená ruka vám také bez péče lékařů nikdy nemůže srůst správně.

Podpora je důležitá

Další, kdo vám může pomoci, jsou vaši blízcí. Pomocná ruka od rodiny, přátel nebo budoucího tatínka může žena brát jako velkou podporu. Žena s depresivními stavy by se neměla od svých milovaných vzdalovat, i když na ně zrovna nemá náladu. Leckdy pomoc a projevená láska rodiny může být ten jediný účinný lék.

Zdroj: Sxc.hu

Po porodu

Deprese žena nepociťuje jen v těhotenství, ale i po porodu. V tom případě se její pocity mohou zvrhnout ještě více. Může dojít až do stádia, kdy se matka nebude chtít starat o své miminko. V tom případě je potřeba co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Deprese po porodu může trvat pár dní, ale také několik let. Pro ženu je narození dítěte přece jen velký životní skok.

Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?

S tou krásnou radostí přichází i spousta problémů. Miminko potřebuje mnoho péče a každá žena nemusí dobře zvládat celodenní stres. Běhání po doktorech také není zrovna uklidňující procházka, zvlášť s kočárkem. Otec dítěte je neustále v práci a celý den si povídat jen s nemluvnětem není zrovna zábavné. Není pak divu, že se může deprese dostavit.

Důležitý je optimismus

Nezapomínejte, že těhotenství je nejkrásnější období ženy. Není proto důvod k depresím. Užívejte si každou chvilku a těšte se, až uvidíte svého mrňouska na ultrazvuku. Kupujte výbavičku a jediné problémy, které byste měla řešit, je barva dupaček. Choďte s přítelem nebo manželem na dobrá jídla, která vám díky těhotenským chutím budou více lahodit. Užívejte si těhotenství. Vždyť vás vede k té nejkrásnější etapě života.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Proč máme těhotenské deprese?