Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Proč byste neměli kromě probiotik zapomínat ani ne prebiotika?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

23. 10. 2022

O vhodnosti probiotik se hovoří ve spojení s lidskou imunitou či řadou potíží, které se mohou dostavit při dietní chybě, redukční dietě či po léčbě antibiotiky. O čem se však mluví méně jsou prebiotika, přitom právě ty dokáží výrazně zvýšit účinnost přírodních i suplementovaných probiotik. Proč tomu tak je, a co vlastně prebiotika jsou, najdete v následujících řádcích.

Co jsou tedy ta prebiotika?

Odborníci vám řeknou, že prebiotika jsou nestravitelné cukry, které se označují jako oligosacharidy. Setkat se však můžete i s tím, že bývají označeny jako prebiotická vláknina. Ačkoli nejsou prebiotika stravitelná pro člověka, jsou pro něj velmi důležitá, protože slouží jako potrava pro tělu prospěšné někdy označované i jako přátelské bakterie.

Právě tyto přátelské bakterie jsou často doplňovány nejen přírodní cestou, ale i suplementací a je tak škoda, že se na prebiotika zapomíná. Prebiotika, které slouží jako strava pro bakterie dodávané pomocí probiotik se starají o jejich množení, a tím i to, aby rychle uvedly naši střevní mikroflóru do pohody.

Kdy prebiotika užívat?

Tak jako u probiotik platí, že na intenzivní doplnění prebiotik byste se měli zaměřit především po léčbě antibiotiky, kdy je přirozená střevní mikroflóra výrazně narušena. Do disharmonie se však může dostat i při redukční dietě nebo v letních měsících po nadměrné konzumaci ovoce, zmrzliny, hub i jiných hůře stravitelných jídel.

V podzimních a zimních měsících je náš imunitní systém vystaven mnoha nepříjemným zkouškám. Je tak taky více než vhodné sáhnout po zvýšené dávce probiotik a prebiotik. Jejich účinek poznáte během pár dní, a to nejen tím, že vás podzimní pochmurné počasí nerozhodí, ale i tím výrazně lepší obranyschopností. Když vedle si vedle vás někdo kýchne, je mnohem menší pravděpodobnost, že budete mít večer rýmu.

Kromě suplementace můžete prebiotika získávat i z běžné stravy, a to zejména z kořenu čekanky (melta), ale i ze zeleniny, česneku, cibule, banánu či luštěnin.

Prebiotika se začínají používat i v kosmetice

Významného vlivu prebiotik na lidské zdraví si samozřejmě již všímají i kosmetické firmy. Podle nich pomáhají prebiotika udržet lidské pokožce svěžest a její mladiství vzhled. Kromě denních krémů je tak můžete v hojné míře najít třeba i v make-upu.

A co jsou postbiotika a symbiotika?

Pokud jste se trochu více zajímali o problematiku probiotik a prebiotik jistě jste narazili i na pojmy postbiotika a symbiotika. Všechny tyto pojmy jsou společně opravdu výrazně propojeny a jejich výklad je následující.

Symbiotika nebo také synbiotika jsou přípravky, které dodávají zároveň dostatečnou míru probiotik i prebiotik. Toto označení vychází samozřejmě z pojmu symbióza, který označuje úzké soužití dvou a více organismů.

Postbiotika jsou pak látky, které jsou produkovány probiotiky, konkrétně se jedná metabolity přátelských bakterií – probiotik, které tak velmi blahodárně působí na organismus konzumenta. Vynikají především tím, že podporují imunitní systém organismu. V současné době se tak můžete setkat i s názory odborníků, kteří přikládají největší míru důležitosti právě postbiotikům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč byste neměli kromě probiotik zapomínat ani ne prebiotika?