Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Proč Američané nemohou zhubnout?

V posledních letech se začíná dávat důraz na zdravý životní styl a Amerika není vyjímkou. Většina Američanů je obézní, proč nemůžou zhubnout, i když se přihlásí do programů na snižování váhy?

Vysoká váha způsobuje i zdravotní problémy, Zdroj: sxc.hu

V Americe je hlavním důvodem přibývání na váze málo času na přípravu jídla, přeprava autem i na malé vzdálenosti, konzumace jídla z konzerv, polotovary a fast foody. Protože si i vláda začíná uvědomovat, že se obezita Američanů stává velkým problémem, klade větší důraz na zdraví, zdravý životní styl a jídlo bez tuku.

Existují organizace, které nabízejí programy na snížení váhy dospívajícím a za účast v programu kasírují nemalé peníze. Půlroční pobyt v centru redukce hmostnosti stojí kolem 35 000 dolarů (cca 700 000 korun). Přesto se tam sjíždí mladiství z celého státu s vírou, že zhubnou.

Jídla nesmí obsahovat tuk, cukry jsou v pořádku

Denně absolvují třičtvrtě hodinovou procházku, kurzy vaření i cvičení na posilovacích strojích. Přesto jim nic nezaručí, že ztracená kila zase nenaberou. Na hodinách kurzu jsou totiž zaměření hlavně na snížení obsahu tuku. Vaří jídla bez tuku, ale s cukry se příliš nezabývají.

Vrásky jim nedělá ani výživa obsažená v jídlech. Vaří ze sterilované zeleniny nebo konzervovaných jídel. Není divu, že o dvě hodiny později už účastníci netrpělivě přešlapují před výdejem svačiny a z nabízených jídel si vybírají sušenky bez tuku, přestože je v nabídce také ovoce. To zůstalo nedotčené.

Místo ovoce si vybírají sušenky s nízkým obsahem tuku

Příliš velkou hlavu si nedělají ani s umělými sladidly nebo sladkými limonádami. Těch mohou dospívající konzumovat neomezeně. Přestože mladí Američané věří ve štíhlou postavu, pravděpodobně jim příliš dlouho nezůstane.

Lékařská péče

Ačkoli ústav uvádí jako jeden z argumentů na otázku, proč je cena za pobyt tak vysoká, hlavně lékařskou pomoc, při bližším prozkoumání se ukázalo, že v celém ústavu se nenachází žádný doktor, který by těmto lidem udělal potřebné testy. Zástupkyně ředitele sdělila, že je to otázka rodičů, zda si přejí, aby jejich děti podstoupily lékařské vyšetření. Pro ně prý je prioritou sledovat množství obsažených tuků v připravovaných jídlech.

Spíše než zájemci o hubnutí jsou hlavně klienty a dbá se na jejich přání

Na hodině tělocviku děti hrají kulečník za pomoci ovladače a na obrazovce sledují, kam se dokutálela bowlingová koule. Jiní sledují televizi nebo chodí na chodících přístrojích a přitom koukají na seriál. Učitel tělocviku vysvětluje, že nechtějí, aby pobyt pro ně byl nějak traumatizující. Zdá se, že spíše než o to, aby zhubli, jim jde hlavně o to, aby byli klienti spokojení.

Plastické operace

Další z možností jak se dostat na vysněnou váhu je možnost operativních zákroků, které už se staly velmi populárními hlavně u televizních diváků. Televizní kanály nabízí reality show o hubnutí, kde mohou obézní sledovat celý průběh operace. Přestože doktoři tvrdí, že má být pořad hlavně výukový, nezapírají, že se jim počet pacientů od spuštění pořadu zvýšil o dvě třetiny. Jde jim opravdu hlavně o zdraví pacientů?

Pohřební služba

I v pohřební službě přiznávají, že jim za posledních několik let stoupla poptávka po rakvích nadměrných velikostí. Větší úmrtnost pozorují převážně na východní části kontinentu, nejméně jí je v Californii a dalších západních státech.

Ilustrační foto

Existují dokonce instituce, které nabádají obyvatele k tomu, aby jedli, na co mají chuť. Jejich rozsáhlá kampaň, kde všem účastníkům berou jejich oblíbená jídla se slovy: „Také už máte dost toho, jak vám pořád říkají, že to jíst nemůžete?“ je rozšířená po celém kraji. Jde jim opravdu tolik o svobodu rozhodování v jídle, jak tvrdí?

Experti na zdravou výživu tvrdí, že hlavním důvodem, proč je tato kampaň odstartována, je hlavně to, že kampaň je financována ze státních zdrojů a ze zdrojů gigantických fast-foodů, které jsou stále v Americe nejrozšířenější.

Může stát zastavit obezitu v Americe?

Přestože si stát uvědomuje, že populace tloustne, a rád by proti tomu bojoval, není v jeho silách tomuto trendu zabránit. Obrat gigantických fast-foodů a stánků s rychlým občerstvením výrazně přispívá do státní kasy a zrušení těchto restaurací by mohlo mít vysoce neblahé důsledky.

Proto raději přihlíží k tloustnoucí populaci a jediné, co se mu podařilo prosadit, jsou povinné informace o obsahu živin, tuků a cukrů na obalech sendvičů a podávaných jídel. Mají Američané naději na to prožít život ve zdraví?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč Američané nemohou zhubnout?