Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Problémy zmítaná Wannieck Gallery vystavuje Císařovského a Bornovou. Zatím

Redakce

Redakce

4. 3. 2013

Wannieck Gallery představuje retrospektivu Tomáše Císařovského. Galerie vystavuje malířovy olejomalby a akvarely a konfrontuje je se sochami a objekty Eriky Bornové. Kvůli sporům s městem ale výstava může skončit předčasně.

Tomáš Císařovský, Komunismus, 1988

Tomáš Císařovský, Komunismus, 1988.
Zdroj: cisarovsky.cz

Wannieck Gallery je jedna z nejrespektovanějších galerií u nás. Přesto se dostala do problémů s placením nájmu městu Brnu. To se netají záměrem mít místo galerie další obchodní centrum, a dalo proto galerii výpověď platnou k 10. březnu. Zatímco se sepisují petice a hledají se nová řešení, současná výstava pokračuje, jako by se nic nedělo.

Tento týden je možná poslední šance vidět výstavu

Expozice nabízí ke zhlédnutí výběr z Císařovského olejomaleb od roku 1987 a končí prezentací velkoformátových akvarelů, kterými se umělec zabývá poslední čtyři roky. Dominantním prvkem jsou na výstavě figurální malby, jež spolu s prací v cyklech tvoří základ Císařovského tvorby.

Unikátní prostory galerie umožňují vystavit celý cyklus maleb, čehož kurátor Richard Adam využil a umístil zde kompletní cyklus s názvem Naty přepni to z roku 1994. Další představené obrazy jsou výběrem z jiných cyklů. Pozoruhodná jsou jak díla ze série Z deníku dědy legionáře, tak také cyklus nazvaný Bez koní (obrazy restituované české šlechty) z let 1994 až 1996.

Tomáš Císařovský, Naty přepni to, 1994

Tomáš Císařovský, Naty přepni to, 1994.
Zdroj: cisarovsky.cz

Akvarelové malby krajin

Jednou z hlavních složek výstavy jsou působivé akvarelové malby krajin, jež vznikly po pobytu umělce ve Francouzské Polynésii. Tyto malby řadí kurátor k vrcholům současné české produkce v oblasti akvarelových maleb. „Jsem velmi rád, že právě akvarely tvoří jeden z pilířů výstavy. Vedle průřezu dosavadním dílem a spolu s nejnovějšími pracemi tak dotvářejí ucelený obraz dosavadní cesty, kterou autor za dvacet pět let své činnosti urazil,“ říká kurátor Richard Adam.

Tomáš Císařovský se narodil v roce 1962, vystudoval pražskou AVU. V umělcově tvorbě dominují figurální motivy a práce v cyklech. V posledních čtyřech letech se věnuje akvarelové malbě krajin. Inspiraci pro typickou barevnost svých obrazů načerpal při svých pobytech v Peru, na Islandu a ve Francouzské Polynésii. Témata Císařovského maleb mají základ v reálném světě, ovšem díky netradiční barevnosti působí někdy až snově.

Erika Bornová

Galerie Na Mostě se ohlíží za tvorbou sochařky Eriky Bornové, Císařovského manželky. Stejně jako Císařovský se Bornová věnuje klasické figurální tvorbě, již však modifikuje využíváním netradičních materiálů, deformací měřítka nebo tematickými posuny.

Erika Bornová se narodila roku 1964, vystudovala AVU. V její tvorbě dominují figurální objekty, které vytváří z netradičního materiálu, deformuje je a dává jim nové významy.

Na výstavě jsou k vidění téměř dvoumetrové odosobnělé polystyrenové sochy i cyklus Udělám vše, jenž zobrazuje ženy v dráždivém prádle a vyzývavých polohách. Bornová těmito objekty reflektuje kontrast mezi iluzí a realitou, které jsou s prodejným sexem spojeny.

Obecné figurální typy a netradiční materiál objektů Bornové tvoří zajímavou alternativu k figurální tvorbě Císařovského. Návštěvníci výstavy mají jedinečnou možnost konfrontovat díla obou manželů, jejichž umění vychází ze stejných kořenů, avšak výsledné práce se velice liší.

Tomáš Císařovský a Erika Bornová – Wannieck Gallery
Od 15. února do 19. května 2013
Kurátor: Richard Adam
Otevřeno denně kromě čtvrtka od 10:00 do 18:00
Vstupné: plné – 100 Kč, studenti – 50 Kč
Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Problémy zmítaná Wannieck Gallery vystavuje Císařovského a Bornovou. Zatím