Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Probiotika: Pomozte vaší střevní mikroflóře

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

Je nespočet druhů a skupin léků, určených na různé onemocnění, které by nám měly pomoci. Zároveň nám spousta léků škodí a všichni máme přečtené příbalové letáky minimálně dvakrát, abychom si mohli zapamatovat nespočetné množství vedlejších účinků. Jedny z nejčastějších jsou střevní potíže.  Víme, jak jim předejít nebo je alespoň zmírnit?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Probiotika a jejich vliv na naše zdraví

Probiotika, odvozeno z řečtiny „pro život“,  jsou živé mikroorganismy přidávané do potravin a potravinových doplňků, které mají za úkol zajistit a udržet vhodnou střevní mikroflóru.  Těšíte se na pečený bůček, kolínko, kachnu se zelím, ale bojíte se, jak to všechno Vaše tělo zvládne? Nebo ležíte doma s teploměrem, šátkem kolem krku a lékař Vám předepsal antibiotika? Tohle všechno patří mezi faktory ovlivňující naší střevní mikroflóru a  její prostředí, které obsahuje tisíce druhů bakterií. A abychom předešli zbytečným problémům, můžeme být nápomocni svému tělu jak potravinami, tak potravinovými doplňky.

Stále probíhají studie, zda jsou probiotika (bifidobakterie, lactobacily)  vhodná a zda opravdu pomáhají naší střevní mikroflóře tak jak mají.  Ještě před pár lety nás lékaři neupozorňovali na to, že při užívání určitých léků, jako jsou např. antibiotika, bychom měli zařadit do naší stravy především kysané mléčné výrobky.

Antibiotika totiž ničí také bakterie (jedná se především o bifidobakterie a lactobacily), které přirozeně žijí v tlustém střevě a napomáhají správnému procesu trávení a vstřebávání živin, zamezují rozšíření plísně ve střevech a zvyšují obranyschopnost organismu. Jsou také dobrou prevencí proti rakovině tlustého střeva.

Probiotika patří mezi volně dostupné doplňky stravy a je jich nepřeberné množství, které se liší snad jen výrobcem.  Pokud jste odpůrcem polykání tabletek,  jednoduše zajděte do samoobsluhy, kupte si pár zakysaných mléčných výrobků, např. jogurt, acidofilní mléko, které obsahují Lactobacillus a pijte každé ráno. Rozhodě tak uděláte něco dobrého pro své zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Probiotika: Pomozte vaší střevní mikroflóře