Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Proběhlo slavnostní zakončení Festivalu outdoorových filmů. Známe výsledky!

V Kině Lucerna se 4. prosince uskutečnilo předávání cen soutěžním snímkům 8. ročníku Festivalu outdoorových filmů. Večerem nás jako moderátor provázel Pavel Anděl. Ceny ve čtyřech soutěžních kategoriích předávali významní hosté, zpravidla z řad sportovců.

Letošní festival probíhal ve 24 městech, přihlásilo se do něj 130 filmů z 21 zemí světa a celkově festival urazil 4260 kilometrů. A proč byly soutěžní filmy tak zajímavé pro diváckou veřejnost, která projevila letos o soutěžní filmy velký zájem? Především tím, že tyto dokumenty jsou pravdivé. Nic z toho, co jste mohli vidět, nebylo nahrané.

Každý z porotců ocenil výkony a odvahu samotných aktérů filmů, ale i dokumentaristů. Pavel Anděl sice nekompromisně označil aktéry filmů za magory, nikoho to ale neurazilo. Pro většinu normálních lidí jsou totiž předvedené výkony opravdu až příliš extrémní.

Režisér filmů Snowboarďáci a Rafťáci, Karel Janák, složil poklonu tvůrcům filmu Brahmaputra (první česká expedice bojuje často o holý život při sjezdu jedné z největších světových řek) slovy: „Když jsme točili Rafťáky, měli jsme problém vůbec udržet kameru ve člunu, budu se od nich muset asi něco přiučit.“ Také řekl, že měl možnost pomocí těchto filmů nahlédnout do jiného světa. Sám se totiž považuje za městského člověka a outdoor je pro něj už to, že venku napadl sníh.

Jak to vlastně dopadlo?

V kategorii A. – dobrodružný a extrémní sportovní film (mimo horolezectví), bylo nominováno osm snímků. Porota sice neudělila první místo, zato ale ocenila dva filmy místem druhým.

Kategorie A.:

2. místo Extrémní Aljaška (Aljaška v prašanu), režie: Jakub Frey

2. místo Red Bull X – Alps 2009, režie: Mario Kreuzer

3. místo Krokem, jezerem, ledem, režie: Jakub Jurásek

Autor snímku Extrémní Aljaška, Jakub Frey, se při poděkování za svou cenu zmínil, že tento film vznikl jen díky tomu, že ho jeho kamarádi vzali s sebou na jejich dobrodružnou výpravu. Doufá také, že ho příště opět někdo vezme s sebou, aby mohl vzniknout další kvalitní film.

V kategorii B. – horolezecký a horský film, bylo nominováno také osm snímků. Nutno ale říci, že by se většina z těchto filmů dala bez rozmýšlení zahrnout i do kategorie A.

Kategorie B.:

1. místo Allone on the Wall, režie: Petr Mortimer, Nick Rosen

2. místo Progression, režie: Josh Lowell, Cooper Roberts, Brett Lowell

3. místo The Colours of Emotions, režie: Elio Orlandi

V kategorii C. – dobrodružné vodní sportovní filmy, bylo nominováno šest filmů. Zvítězil krvavý snímek Poslední lovci, který zachycuje život indonéské vesnice Lamalera, kde domorodí muži stále loví velryby tradičním způsobem. Lovci pokládají otázku, na kterou ochranáři velryb neumí odpovědět: „Když nebudeme lovit velryby, co budeme jíst?“

Kategorie C:

1. místo Poslední lovci, režie: Steve Lichtag

2. místo Brahmaputra, režie: Ladislav Moulis

3. místo Rozhoupaný svět Rudolfa Krautschneidera, režie: Vladimír Šimek, Česká televize

V kategorii D. – cestopisný film, bylo nominováno sedm filmů. Zde se porota rozhodla neudělit druhé místo.

Kategorie D:

1. místo On the trail of Ghengis Khan, režie: Tim Cope, ZDF

3. místo Mongolsko – V tieni Džingischána, režie: Pavol Barabáš

Byly uděleny i zvláštní ceny

Cena za kameru:

The Fine Line, režie: David Mossop

Zvláštní cena za osobité zpracování filmu:

Ecce Ach Maco, režie: Tomáš Vaďura

Cena hlavního města Prahy v historickém horolezeckém dokumentu:

Annapurna 1969, režie: Jindřich Procházka, Česká televize

Cena za světové horolezectví:

Panie w górach, režie: Anna Filipow, Krzystof Wielicki, Jen Sheroky

Cena za amatérský film:

Tat Tvam Asi, režie: Stanislava Bariaková, Juraj Jedinák

Cena za mimořádný celoživotní přínos v oblasti outdooru a dokumentárního filmu:

Dr. Miloslav Stingl

Cena statutárního města Ostravy:

Lysá hora, režie: Petra Všelichová

Cena diváka pořadu Minuty dobrodružství na ČT 4:

Brahmaputra, režie: Ladislav Moulis

Hlavní cena Grand Prix:

The Asgard Project, režie: Alastair Lee

Na slavnostním zakončení byly k vidění nejen ukázky z nominovaných filmů, ale také hosté z řad umělců. Shadow kvartet, které můžete znát ze soutěže Talentmania, a Jan-Matěj Rak, písničkář a instrumentalista. Pobavit vás mohla indonéská tanečnice Nunuk, která zatančila ve zlaté masce, nebo herec Pavel Nový, který při předávání cen kategorie B., předvedl své zvláštní sako, ze kterého jde během půl minuty udělat malý batůžek. A pokud jste si letos nenašli čas navštívit tento festival, na jaře budete mít možnost si opět zajít do kin na Echo – tradiční ohlédnutí za uplynulým ročníkem festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proběhlo slavnostní zakončení Festivalu outdoorových filmů. Známe výsledky!