Menu
TOPZINE.cz
Apetit

ProART Company tančí za oběti politiky. Připomenou Horákovou i Palacha

Redakce

Redakce

19. 10. 2013

Tanečně-divadelní soubor ProArt Company uvede v Praze i v Brně premiéru trojdílného tanečního večera s názvem JAN. Choreografie Martina Dvořáka a Nira Ben Gala z Izraele se inspirovaly oběťmi 20. století – Miladou Horákovou, Janem Palachem a Pierem Paolem Pasolinim.

FOTO: ProART Jan

Alena Pajasová, Martin Dvořák a Irene Bauer zatančí o obětech.
Zdroj: ProART, Martin Babic

Úvodní choreografie vychází ze soudního výslechu a posledního dopisu Milady Horákové, nejznámější oběti vykonstruovaných politických procesů z 50. let minulého století.
„Pohybový a výrazový slovník má odrážet věcnou a emocionální stránku člověka, který si je vědom své neviny, a přesto je schopen vypovídat pravdivě ve svůj neprospěch, “ tvrdí o své práci tvůrci.

Druhá část večera patří italskému spisovateli, básníkovi, malíři a režisérovi Pasolinimu.
„Pasolini může působit nahodile, ale jako celoživotní marxista a vyvrženec komunistické strany Itálie stojí k oněm dvěma Čechům jako zvláštní protipól,“ řekl pro TOPZINE. cz choreograf, tanečník a zakladatel ProARTu Martin Dvořák.

FOTO: Martin Dvořák

Martina Dvořáka inspirovaly k vytvoření choreografie dopisy Milady Horákové a duševní podobnost s jeho ženou.

Třetí část inspiroval příběh Jana Palacha, studenta, který se v lednu 1969 upálil na Václavském náměstí. Jeho cílem bylo vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které upadala po srpnové okupaci Československa.

Autorem je izraelský choreograf světového formátu Nir Ben Gal. „Po návštěvě Company ProART v Izraeli chceme navázat na tento inspirativní umělecký a přátelský dialog tímto společným projektem. České národní téma Jana Palacha nemusí být cizí ani choreografovi z Izraele, v jehož kulturně-politickém podhoubí není o činy podobného charakteru či významu nouze,“ uvádí ProART Company.

„Důležité je nějak zasáhnout, jakkoli. Nechci lhostejnost. To by byla škoda. Zbylé reakce jsou v pořádku. Ta témata jsme probírali dost dlouho a do hloubky, proto bych byl rád, kdyby se to nějak přeneslo i na diváka,“ svěřil se Martin Dvořák.

Brno – 20. 10. 2013, 19:00 / Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU

Praha – 23. 10. 2013, 11:00 a 18:00 hod. / Památník na Vítkově

Jan, ProArt Company, choreografie: Martin Dvořák a Nir Ben Gal, hudba: Edgar Omar Rojas Ruiz, Philip Glass, Franz Schubert, účinkují: Irene Bauer, Martin Dvořák, Alena Pajasová a Edgar Omar Rojas Ruiz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ProART Company tančí za oběti politiky. Připomenou Horákovou i Palacha