Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pro vědce ze seriálu Heuréka je hračka i cestování mezi dimenzemi

Jan Neuman

Jan Neuman

18. 3. 2011

Inter-dimenzionální cestování, cestování v čase, časové smyčky a vynálezy a objevy všeho druhu. Heuréka bortí mýty a předsudky o pokroku a vývoji vědy a techniky.

Plakát seriálu Heuréka, zdroj: distributor filmu

Heuréka je na první pohled zapadlé americké městečko, kde dávají lišky dobrou noc, avšak opak je pravdou. V Heuréce žijí největší mozky celého světa a pracují zde na těch nejtajnějších projektech, které kdy lidstvo tvořilo. Příběh začíná ve chvíli, kdy přes město projíždí federální šerif Carter se svou dcerou, a oba se stanou svědky mimořádné situace, kdy se jeden projekt vymkne kontrole. Carter se navzdory nelibosti většiny zúčastněných zapojí do vyšetřování a díky svým schopnostem a zkušenostem se mu podaří město zachránit, a protože se osvědčí, je mu v Heuréce nabídnuto trvalé místo šerifa.

Příběh jako od Roddenberryho

Prvopočátek seriálu se datuje do roku 2006, kdy debutoval na kanále SyFy a sklidil obrovský ohlas. Tvůrci tohoto science fiction dramatu, Andrew Cosby a Jamie Paglia stvořili jedinečný svět, jenž v něčem připomíná seriál Sanctuary (Svatyně). Svatyně tvoří ostrůvky klidu pro život a studium abnormálních bytostí a Heuréka tvoří doslova vědecký ráj, místo, kde je možné prakticky vše a kde si každý může vynalézat, cokoli ho napadne.

Zajímavé je, že oba tvůrci nemají tolik zkušeností s předchozí tvorbou, jak by se dalo čekat, a přesto to na seriálu není vůbec znát. Oba otcové uvedli na televizní obrazovky seriál opírající se o skvělý příběh, který zaujme a nepustí, což se dnešním tvůrcům až na některé výjimky nedaří a nedaří. Právě proto tato dvojice velice připomíná Gena Roddenberryho, který také na jedinečném příběhu vystavěl svůj Star Trek.

Podobnost čistě náhodná

Nebývale kvalitní je i herecké obsazení, počínaje šerifem Jackem Carterem (Colin Ferguson), který si po svém příjezdu do Heuréky musí zvyknout na všudypřítomné zázraky a anomálie spojené s prací tamějších vědců. Šerif Carter nemá jako bývalý federální šerif takové schopnosti a vzdělání, aby chápal co se kolem něj občas děje. Nicméně jeho přirozená inteligence a selský rozum dokáže vyřešit nespočet krizových situací, samozřejmě s pomocí všudypřítomných vědců. Podobá se Jacku O’Neillovi z Hvězdné brány nejen hranou hloupostí, ale i trefnosti, s jakou pojmenovává nastalé problémy. Stejně tak se stává terčem vtípků větších mozků a jeho osobní život má k harmonii daleko. Nemluvě o tom, že oba sdílejí křestní jméno a i stejně břitký jazyk.

Zane: Vidíme tepelné stopy jižně od vás.

Dr. Stark: A kde přesně?

Fargo: No, v márnici.

Carter: Přísahám, že jestli přijdou Zombie, dávám výpověď.

Jeho dospívající dcera a bývalá mladistvá delikventka Zoe Carterová (Jordan Hinson) v průběhu celého seriálu roste a vyvíjí se z nevychované a autority příliš nerespektující puberťačky v nečekaně inteligentní mladou dámu. Zoe také ještě více podtrhuje a vykresluje trapně-vtipné situace Carterova soukromého života, jež v některých chvílích připomínají až scény z romantických komedií. A nejenže se Zoe občas šťourá v osobním životě svého otce, ale hlavně se její otec snaží šťourat v tom jejím, což je ještě vtipnější. Inu výchova náctileté slečny není žádná legrace, ale čím méně se směje Carter, tím více se směje divák.

Drey’auc, Miles Dyson a vampire Stan bok po boku

Mezi další postavy patří převážně vědci, chytráci a vědátoři, ať již relativně normální nebo střelení. Mezi ty normálnější patří Henry Deaken (Joe Morton), alias Miles Dyson z Terminatora 2, fyzik a bývalý konstruktér raketových motorů a současný Carterův nejlepší přítel. Je to takový všeuměl, který dovede postavit a opravit vše, co existuje, a téměř vše, co neexistuje. Joe Morton si zahrál velkého optimistu, a proto není divu, že se tato charizmatická postava okamžitě zařadila mezi nejoblíbenější z celého seriálu.

Jako další známou tvář zde máme doktorku Allison Blakovou (Salli Richardson-Whitfield) známou pro svou roli Dray’auc ve Hvězdné bráně, která se stává hlavou vědecké komunity v Heuréce. Mezi ní a Carterem to již od začátku hodně jiskří, i přes to, že Allisonin bývalý manžel doktor Nathan Stark (Ed Quinn), jenž hrál dokonce upíra Stana v True Blood, se všemožně snaží získat její srdce zpět.

A za co mám mít domácí vězení?, zdroj: distributor filmu

Jakožto další zdroj humoru nám scénáristé připravili přímo na míru dalšího vědce doktora Douglase Farga (Neil Graiston), velice chytrého, ale také velice kontroverzního. Hlavně proto, že se vyskytuje v blízkosti snad všech hrozících katastrof v Heuréce a jeho roztržitost a nesmělost před ženami, se okamžitě stává pověstnou. Nemělo by se zapomenout, ani na zástupkyni šerifa Jo Lupo (Erica Cerra), bývalou členku zvláštních jednotek a určitě nejnebezpečnější osobu ve městě, co se boje se zbraní i bez ní týče. I ji známe z jiných žánrových seriálů, jako Battlestar Galactica, nebo menší role v seriálu Sanctuary.

Věda téměř (ne)skutečná

Věda je pro Heuréku velice důležitá, respektive všechno v seriálu se nějakým způsobem točí kolem objevů a pokroku. Seriál se stejně jako Hvězdná brána snaží stavět na fyzikálních zákonech a teoriích, které byly sice teoreticky ověřeny, avšak zatím nepřevedeny v praxi. Těžko říci kolik ze zmíněných teorií se zakládá na pravdě. Snad se vedení odhodlá ke stejnému kroku jako tvůrci Hvězdné brány a k divákům se dostane vysvětlení, jak to s tou vědou v seriálu vlastně je. Stejně jako tvůrci Hvězdné brány připravili fanouškům speciální epizodu Stargate True Science (Hvězdná brána, Pravá věda), v níž jsou přesně popsány a vysvětleny základy a poznatky, na kterých seriál stojí.

The YouTube ID of GB45_OwYUtQ&feature=related is invalid.

Přesto, že hlavní devizou seriálu je příběh, nezklamou ani speciální efekty, za které byla série dokonce nominována na cenu Leo za nejlepší vizuální efekty v dramatické sérii. Právě tak, jak efekty lahodí divákovu oku, tak seriálová hudba lahodí divákovu sluchu. Hudba pro tento seriál zkomponovaná, tak hravá a uklidňující, vystihuje každý moment v seriálu. Ve stejném duchu je napsána i úvodní znělka, která se zaryje každému pod kůži a její vliv přetrvává dlouho po tom, co ji slyšíte.  Tato koncepce a nápad utvrzuje v tom, že si tvůrci dali opravdu velikou práci se stimulací divákových emocí a snažili se, aby v něm zůstaly i po skončení epizody.

Ups, tohle jsem asi mačkat neměl!, zdroj: distributor filmu

Seriál Heuréka představuje vyváženou směs dramatu, humoru, napětí, romantiky a intrik, spojených s neuvěřitelnými, téměř až kouzelnými technologiemi jednoho imaginárního městečka. Zdá se až neuvěřitelné, že se tvůrcům podařilo sladit dohromady vše, co dokáže zaujmout diváka bez rozdílu věku, pohlaví, rasy a názoru na vědu a pokrok. Heuréka totiž nepředstavuje jen další sci-fi seriál, který budou sledovat pouze geekové, ale každý si v něm najde to své, ať už má sci-fi rád, nebo ne. Důkazem budiž mnoho nominací na nejrůznější ceny, jako třeba Saturn Award za nejlepší televizní sérii na DVD či nominace za nejlepší seriál běžící na kabelové televizi.

Snad jediným smítkem na celkovém vzhledu je až přílišná podobnost některých epizod (téměř ve všech je ohroženo celé město) a chybí více odpočinkových dílů pro uklidnění děje. Do celkového pohledu na seriál je však nutno zahrnout i velice povedené speciální efekty, jedinečnou hudbu a spoustu humoru. Poté dostaneme klenot, který ještě není dokonale vybroušeným diamantem, ale bude-li pokračovat touto cestou, má velkou šanci se jím stát.

Název: Eureka (Heuréka – město divů)
Délka: 4 série (počet dílů 57 po 42 min)
Tvůrci: Andrew Cosby, Jamie Paglia
Kanál originálního vysílání: SyFy
Kanál vysílání u nás: Prima COOL
Hrají: Colin Ferguson, Salli Richardson-Whitfield, Joe Morton, Jordan Hinsond, Ed Quinn, Erica Cerra, Neil Grayston, Niall Matter, James Callis

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pro vědce ze seriálu Heuréka je hračka i cestování mezi dimenzemi