Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Prkna Švandova divadla rozpálí Báječné léto s Michalem Vieweghem

Foto: Spisovatel Michal VieweghLetní kulturní scénu oživí projekt Báječná léta s Michalem Vieweghem. Švandovo divadlo jako vůbec první uvede dvě díla nejčtenějšího českého spisovatele – Román pro ženy a Biomanželka –  v jevištní podobě. Přichystáno je na 60 představení.

Foto: Spisovatel Michal Viewegh

Po filmových adaptacích se Vieweghovy knihy dočkají také divadelní verze Zdroj: Jan Karásek, viewegh.cz

Kritiky nekritiky, Michal Viewegh je v současnosti bezkonkurenčně nejprodávanějším českým spisovatelem. Své knihy vydává v šibeničním tempu. Není rok, aby alespoň jedna s jeho jménem na obálce nevyšla. Žánr pro něj není překážkou, propsal se přes romány a povídky, přes fejetony a deník až k tvorbě pro děti, respektive jejich unavené rodiče. Nejedno dílo se dočkalo více či méně zdařilé filmové adaptace. Na divadelním jevišti však Vieweghovy texty zazní úplně poprvé.

Přijde Pažout do divadla opět ve vytahaném svetru?

Projekt Rozmarné léto s Michalem Vieweghem realizuje Švandovo divadlo ve spolupráci s producentskou společností Rudolfa Biermanna IN FILM, která se podílela již na vieweghovských filmech Román pro ženy, Román pro muže či Nestyda.

Foto: Marek Vašut jako Pažout ve filmu Román pro ženy

Román pro ženy byl divácky nejúspěšnějším filmem roku 2005 Zdroj: Bioscop

Letní smíchovská přehlídka nabídne dva Vieweghovy tituly. Na 20. června je naplánována premiéra hry Román pro ženy v režii Daniela Hrbka. V hlavních rolích se představí Jiří Langmajer (Oliver – Pažout), Ljuba Krbová (matka Laury) a Markéta Stehlíková (Laura).

Za zmínku stojí, že stejnojmenná filmová adaptace v režii Filipa Renče se stala divácky nejúspěšnějším počinem roku 2005. Ve filmu zazářili Marek VašutSimona Stašová a Zuzana Kanócz.

Není manželka jako manželka. Tahle je BIO

Druhým uváděným titulem bude loni vydaná novela s názvem Biomanželka. Sám Viewegh přiznává, že jde opět o příběh volně inspirovaný vlastním životem. V jevištní inscenaci se pod režijní taktovkou Doda Gombára představí Filip Čapka, Petra Hřebíčková a Kristýna Frejová.

Foto: Herečka Petra Hřebíčková

Biomanželku podle Michala Viewegha si zahraje Petra Hřebíčková Zdroj: Švandovo divadlo

Báječné léto s Michalem Vieweghem bude ve smíchovském divadle probíhat v blocích od června do září. Přichystáno je na 60 představení. Kompletní program naleznete na stránkách Švandova divadla. Vstupenky jsou již v prodeji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prkna Švandova divadla rozpálí Báječné léto s Michalem Vieweghem