Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Přízraky tvého přílivu od italské kapely AIM

Martin Peška

Martin Peška

8. 4. 2009

Indie-rockové trio mladých Italů v loni zahrálo na několika koncertech v Česku včetně festivalu Colours of Ostrava. V rámci jarního česko-německého turné zahrají například 13. dubna v ostravském Templu nebo o čtyři dny později na Kiss Delta Festu v Kolíně.

Protože čeští novináři psali tradičně jen o interpretech, jejichž jména do té doby také pravděpodobně neznali, ale hráli na hlavní stagi na večer, o AIM nebylo vidu ani slechu, ačkoliv to byl jeden z mála koncertů, který dokázal vytáhnout lidi ze stínu přilehlých stromů před stage na téměř nesnesitelné vedro. Okolo třetí odpoledne jsem na Colours of Ostrava podobnou atmosféru nezažil. AIM po koncertu prodalo slušné množství svých CD s názvem Spirits of your tide.

Pravda je, že při poslechu z desky jsou emoce, které kapela do své hudby dává, znát asi jen z poloviny. Bosého zpěváka na pódiu šeptajícího a po chvíli křičícího do kytary zkrátka stříbrná placka nenahradí.

Přesto je z desky cítit italský temperament. Některé písně zavání popem, některé punkem a například osmá píseň Salige zní dost alternativně, možná až psychadelicky. Všech jedenáct skladeb je na desce dobře poskládáno. Rozhodně po něm nebudete citově vysátí do poslední kapky slzy nebo nebudete mít důvod podřezávat si žíly.

První skladba ze Spirits of your tide nese název Talento. Původně jsem byl zklamán, že je pouze instrumentální, ale po poslechnutí celého alba jsem se k ní vrátil. Dokonce jsem zalistoval v italsko-českém slovníku a zjistil, že název písně v překladu nemusí znamenat talent nebo schopnost, ale i touhu.

Ano, ačkoliv Češi znají Touhu v podání Daniela Landy, myslím, že otevřou srdce i skladbě Talento. Nevím proč, ale já měl touhu do této doby spojenou s šedivým, deštivým a chladným dnem. Skladba od AIM mě přesvědčila, že touha dokáže sevřít hrudník, ale hřeje. Je to pocit za slunečného dne na pobřeží moře, kdy toužíme zjistit, co se skrývá za obzorem nebo se nám po někom stýská.

Čeští fanoušci se mohou těšit nejen na koncerty, ale pravděpodobně i na lepší distribuci desky v Česku, kterou mají AIM již brzy vydat u českého labelu Absent Hour Records.

Vydáno: 14.10. 2008

Celkový čas: 44:26

Skladby: Talento, Too wild, Doran, Athena, Vega, Hubis II, Hubis, Salige, Gaston, Metal, Beyond sirens and marines

CD k recenzi poskytlo vydavatelství VIA AUDIO RECORDS

Koncerty AIM v České republice:

12. dubna – Ostrava, Templ

13. dubna – Kopřivnice, Nora

14. dubna – Brno, T.B.A.

15. dubna – Pardubice, Ponorka

16. dubna – Praha, chapeaurouge

17. dubna – Kolín, Kiss Delta Fest

18. dubna – Tábor, Orion

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přízraky tvého přílivu od italské kapely AIM