Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Přívozy se vracejí na Vltavu

Redakce

Redakce

7. 4. 2010

Přívozy na VltavěS Aprílem letos přišly nejen tradiční vtípky, ale také zprovoznění pražských přívozů. Některé trasy dokonce čeká posila.

Přívozy na Vltavě, Zdroj: wikipedie.cz

Přívozy na Vltavě, Zdroj: wikipedie.cz

Datum 6. dubna se stalo dnem křtu nové lodi, která bude brázdit Vltavu na trase Podbaba – Podhoří v Tróji. Kmotry nového plavidla se stali primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, náměstkyně primátora Marie Kousalíková a radní hl. m. Prahy Vladislav Mareček.

Vzestup nejen rekreační

Již pět let mohou obyvatelé a návštěvníci Prahy využívat tento lodní způsob, jak se dopravit z jednoho břehu na druhý. A každým rokem obliba stoupá. Z původní turistické atrakce se rychle stal každodenní pomocník při cestě do školy nebo do práce. Na přívozech platí normální jízdenky MHD, proto se přívozy staly plnohodnotnou součástí městské hromadné dopravy v Praze.

Pražské přívozy Pavel Bém, Zdroj: prazskeprivozy.cz

Pražské přívozy Pavel Bém, Zdroj: prazskeprivozy.cz

„Obliba přepravy lodí v rámci Pražské integrované dopravy od roku 2005, kdy poprvé vyjela lodní linka P1 mezi Sedlcem a Zámky, stoupala závratným tempem, které občas zbrzdil jen zvýšený stav vodní hladiny. A tak jsme loni na podzim mohli slavnostně uvést do provozu již šestou lodní linku na území Prahy mezi Modřany a Lahovičkami a letos jejich provoz dále posilujeme,“ říká primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.

Přehled přívozů:

P1 Sedlec – Zámky
P2 V Podbabě – Podhoří
P3 Dvorce – Lihovar
P4 Národní divadlo – Dětský ostrov
P5 Jiráskovo náměstí – Císařská louka
P6 Nádraží Modřany – Lahovičky

Za loňský rok se pomocí přívozů přepravilo 337 000 cestujících. A to nejen pěší, ale i například cyklisté nebo maminky s kočárky. „Velkou oblibu si přívozy získaly také u cyklistů, protože jim pomáhají překonat Vltavu v místech, kde jiné spojení přes řeku chybí. Navíc romantika lodní dopravy dodává cestování po Praze nový rozměr,“ zdůrazňuje radní hlavního města pro oblast životního prostředí Vladimír Mareček.

Téměř všechny přívozy budou v provozu celoročně

Pavel Bém u přívozu, Zdroj: prazskeprivozy.cz

Pavel Bém u přívozu, Zdroj: prazskeprivozy.cz

Právě kvůli velkému zájmu byl rozšířen provoz na trase V Podbabě – Podhoří a na všech trasách kromě P4 mezi centrálními pražskými ostrovy bude přeprava fungovat celoročně, tedy i v zimních měsících.

V příští sezóně se můžeme těšit na obnovení provozu mezi městskou částí Praha-Lipence a Černošicemi. Tato trasa se tak stane první příměstskou lodní linkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přívozy se vracejí na Vltavu