Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Příšerné dítě módy, přesto originální génius – Jean Paul Gaultier

Redakce

Redakce

22. 6. 2010

Snílek a karikaturista módního průmyslu. Na žádné jiné přehlídce neuvidíte to, co můžete spatřit na těch jeho. Dělá si otevřenou legraci z módy a vůbec se toho nebojí, však této legraci dokáže dodat takový šmrnc a eleganci, že mu zcela jistě odpustíte tu jeho hravost. Návrhář a bývalý televizní moderátor Jean Paul Gaultier.

Jean Paul Gaultier, Zdroj: jeanpaulgaultier.com

Návrhář bez vzdělání

Mladý Jean Paul, narozený 24. dubna 1952 ve francouzském Arcueil, se nikdy nevzdělával v oblasti designu. Přesto toužil po kariéře návrháře a zvolil poněkud nezvyklou taktiku, aby se k ní dostal: zasílal svým oblíbeným designérům své vlastní kresby a návrhy. Takto si mladého talentu všiml Pierre Cardin, který osmnáctiletého Jeana Paula najal jako svého asistenta.

Vše nabralo rychlý spád a následovala práce pro Jeacquese Esterela a Jeana Patoua a v roce 1976 už přicházel Gaultier na trh se svojí vlastní značkou. Od roku 2003 spolupracuje s firmou Hérmes, ačkoliv se nedávno objevily zprávy o jeho odchodu.

Modely Jeana Paula Gaultiera, Zdroj: style.com

„Příšerné dítě“ módy

Přibližně od roku 1981 si Gaultier rozvíjí svůj hravý a kreativní styl, ve kterém se nebojí přehánět. Jeho ready-to-wear kolekce jsou inspirovány pouliční módou a v haute couture nechává po molu přecházet mořské víly ve špičatých podprsenkách zmáčené vodou, modelky s obrovskými mexickými klobouky či přišívá květiny přímo na šaty, které modelka právě oblékla.

Zároveň pro své přehlídky vybírá netradiční modelky a modely, jako jsou například postarší muži a velmi korpulentní dámy. Byl prvním návrhářem, který nechal po svém mole přejít dnes velmi populární plus-size modelku Crystal Renn. Za všechny tyto výstřelky bývá označován přídomkem enfant terrible neboli příšerné dítě, postrach společnosti, prostě člověk jednající bez ohledu na společenské zvyklosti.

Madonna v Gaultierově modelu, Zdroj: fashion.elle.com, glossless.com

Populární mezi pop hvězdami

Jean Paul navrhuje pro mnoho světoznámých hvězd, jako je například Marilyn Manson či Madonna a Kylie Minogue. Také vytvořil šatník pro filmové snímky, mezi nimi i velmi známé sci-fi, Pátý element. Není však jen návrhářem, ve svém životopise si mohl odškrtnout také kolonku moderátor poté, co uváděl show Eurotrash v roce 1993. Je také úspěšným tvůrcem parfémů, které se prodávají ve specifickém flakónku ve tvaru krejčovské panny.

Parfémy od Gaultiera, Zdroj: fragrancex.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příšerné dítě módy, přesto originální génius – Jean Paul Gaultier