Menu
TOPZINE.cz
Sport

Přišel, viděl a zvítězil. Mistrovství ČR ve veslování na dlouhé trati vyhrál olympionik Karonen

Redakce

Redakce

19. 4. 2011

V sobotu 16. dubna se konalo XII. mistrovství České republiky ve veslování na dlouhé trati s mezinárodní účastí. Závodníci (jako každoročně) startovali ve Vraňanech a plavebním kanálem jeli trať dlouhou 6 km až do Hořína nedaleko Mělníka.

Dvojka bez kormidelníka juniorů na MČR ve veslování na dlouhé trati. Syn české veslařské legendy Václava Chalupy s neratovickým Jiřím Novákem, Zdroj: KVM1881, Foto: Miroslav Oškera

Tyto závody zahajují letní veslařskou sezonu. Účastní se jich závodníci od dorostu po dospělé. Jet mohou pouze na skifech (každý sám), nebo na dvojce bez kormidelníka (dva a každý pouze s jedním veslem). Dospělí se dělí ještě na těžké a lehké váhy. Z každé kategorie se nominuje určitý počet lidí na Kontrolní závody, které se konají dva týdny poté v Račicích. Podle výsledků z Kontrolních závodů se vybere česká reprezentace.

Letos se mistrovství účastnili i závodníci ze Švédska. Mezi nimi i Lassi Karonen, který byl na skifu šestý na olympiádě v roce 2008. U nás se mu velmi dařilo. Ve své kategorii mužů vyhrál zlatou medaili. Porazil i loňského mistra světa, našeho Ondřeje Synka. Tomu tak zbylo druhé místo. Třetí se umístil David Jirka, zkušený strok olympijské párovky.

Zleva: stříbrný Ondřej Synek, zlatý Švéd Lassi Karonen, bronzový David Jirka, Zdroj: Topzine.cz, Foto: Tereza Knobová

Dalším pořadím však překvapivě zamíchali mladí veslaři. Celkově čtvrtý a první do 23 let skončil dvacetiletý Jan Andrle. Svým výkonem (pouhé 3 vteřiny za Synkem) překvapil nejen všechny okolo, ale i sám sebe. Budeme tedy zvědaví na výsledky Kontrolních závodů a na sestavu reprezentačních posádek.

Nadějný Jan Andrle při závodě na skifu, Zdroj: KVM1881.cz, Foto: MIroslav Oškera

V kategorii skifu žen získala zlato Jitka Antošová, stříbro Mirka Knapková a bronz Lenka Antošová. Všechny tři se také účastnily MS v roce 2010. Žen ze Švédska přijelo už více a také se jim dařilo. Získaly dvě stříbrné medaile: Karlssonová a Andersonová na dvojce, Christenssová na skifu lehkých vah.

V letošní sezoně tedy máme velké šance uspět na světových závodech. Z mistrovství světa, konaného v září ve slovinském Bledu, se dospělí budou nominovat na LOH 2012. Dále budou závodit i veslaři v kategorii dorost a junioři. Ti se budou účastnit mezinárodních regat, mistrovství Evropy i mistrovství světa juniorů.